Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowali drukowane 3D technologie wspomagające, które pozwalają śledzić i zapisywać, w jaki sposób ludzie korzystają z nich bez konieczności używania baterii lub elektroniki.
Technologie wspomagające to ogólny termin, który obejmuje urządzenia wspomagające, adaptacyjne i rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych, a jednocześnie uwzględniany jest proces ich wyboru, lokalizacji i sposobu używania. Drukowane 3D protezy czy „inteligentne” butelki na pigułki, mogą pomóc pacjentom pamiętać o codziennym przyjmowaniu leków, jednak nie zawierają w sobie elektroniki, która umożliwiłaby monitorowanie sposobu, w jaki pacjenci ich używają.
Zobacz także: Na Madagaskarze i Togo uruchomiono program testowy, zakładający dostawę protez 3D
„Jesteśmy zainteresowani udostępnianiem technologii wspomagającej, drukowanej 3D, ale niełatwym dla nas zadaniem jest dowiedzieć się, jak ludzie jej używają. Czy możemy wymyślić rozwiązanie bez obwodu, które mogłoby być drukowane 3D i pozwalało samemu urządzeniu gromadzić informacje?”- powiedziała współautorka pomysłu, Jennifer Mankoff
Zobacz także: Studentki z Plymouth opracowują drukowane 3D, niezwykłe protezy piersi
Wcześniej naukowcy opracowali pierwsze, drukowane 3D, plastikowe obiekty i czujniki, które mogą zbierać użyteczne dane i komunikować się z innymi urządzeniami, podłączonymi do WiFi. Jednak ich urządzenia były w stanie śledzić ruch w jednym kierunku, np. monitorując poziom proszku do prania lub mierząc prędkość wiatru lub wody. Teraz musieli stworzyć obiekty, które mogłyby monitorować ruch dwukierunkowy, taki jak np. otwieranie i zamykanie pojemnika na pigułki.
Oto w jaki sposób poradzili sobie z tym wyzwaniem:
Źródło: 3ders.org