Te modele drukowane 3D, pomagają studentom w zrozumieniu złożonych zagadnień

Te modele drukowane 3D, pomagają studentom w zrozumieniu złożonych zagadnień

Modele drukowane 3D mogą pomóc w nauce dosłownie każdemu – od przedszkolaków, przez uczniów rozmaitych szkół, aż po lekarzy. Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Colorado omawia, w jaki sposób stworzył modele drukowane 3D, aby pomóc studentom w zrozumieniu złożonych zagadnień, związanych z mikrobiologią i immunologią.

Jedną z koncepcji, którą dość trudno jest pojąć studentom jest zrozumienie – jak wyjaśniają naukowcy – interakcji między przeciwciałami a wielorakimi epitopami znalezionymi na antygenach. Dwaj uczniowie, w ramach pracy dyplomowej, opracowali modele 3D przeciwciał i wirusów za pomocą programu do modelowania przestrzennego Tinkercad. Program pozwolił im stworzyć skomplikowany projekt, umieszczając cylinder „ciał stałych” na „dziurach” antygenów wirusowych, aby wykazać ich wiązanie. Zaprojektowali także kreskówkową wersję wirusa grypy A jako swojego modelu. Dzięki pomocy laboratorium Idea2Product, naukowcy wydrukowali 3D swoje modele przy użyciu materiału PLA.

Zobacz także: Edukacja i druk 3D. 10 drukowanych pomocy naukowych, które przydadzą się w szkole

Te modele drukowane 3D, pomagają studentom w zrozumieniu złożonych koncepcji 3

Zobacz także: Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach?

Uczniowie zostali poproszeni o obejrzenie filmu wideo na temat układu odpornościowego i przeciwciał. Otrzymali także zestawy z modelami, drukowanymi 3D i poproszono ich o wykonanie następujących czynności:

Te modele drukowane 3D, pomagają studentom w zrozumieniu złożonych koncepcji 2

  • Opisz, w jaki sposób powiązane są antygeny i epitopy
  • Wyjaśnij, dlaczego wytwarzane są niektóre przeciwciała, które nie wiążą się z epitopami
  • Omów, które regiony na łańcuchach ciężkich i lekkich łączą się, aby związać się z określonymi izotopami
  • Zidentyfikuj region przeciwciała, który określa jego klasę lub izotop

Te modele drukowane 3D, pomagają studentom w zrozumieniu złożonych koncepcji

Zobacz także: Druk 3D w edukacji: TOP 5 najlepszych programów do modelowania CAD dla szkół

„W sumie będą pracować z czterema różnymi kombinacjami, z których dwie będą wiązały epitop na tym samym antygenie wirusa, a dwa z nich nie będą miały swoistości dla wirusa. To pozwala uczniom zrozumieć, że nie wszystkie przeciwciała będą specyficzne dla epitopu na infekującym drobnoustroju.” – wyjaśniają naukowcy

W ciągu czterech semestrów używania zestawów drukowanych 3D 91% studentów było w stanie prawidłowo zidentyfikować epitop, z którym wiązałoby się przeciwciało.

Zobacz także: STEAM – nowoczesna edukacja na miarę naszych czasów

Te modele drukowane 3D, pomagają studentom w zrozumieniu złożonych koncepcji 1

Bez względu na wiek ucznia, modele drukowane w 3D mogą być cennymi narzędziami, pomagającymi w zrozumieniu koncepcji – niezależnie od tego, czy przedszkolaki uczą się kształtów i kolorów, czy studenci uczą się o przeciwciałach i epitopach. Niektóre zagadnienia można lepiej zrozumieć, dzięki interaktywnym reprezentacjom fizycznym, a drukowanie 3D pozwala nauczycielom łatwo i niedrogo dostosować modele do poszczególnych lekcji. Poza uczeniem się, w jaki sposób pojedynczy antygen może mieć wiele epitopów, uczniowie byli w stanie używać zestawów drukowanych 3D do badania takich pojęć, jak aglutynacja, sieciowanie, neutralizacja i izotypy. Opisane modele 3D są dostępne na platformie Thingiverse i można je pobrać stąd.

Autorami publikacji są Erica L. Suchman, Jennifer McLean, Steven T. Denham, Dana Shatila i David Prowel.

Druk 3D w Twojej szkole:

W Rabbit Form specjalizujemy się w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń i warsztatów z druku 3D w edukacji. Wspieramy pracę nauczycieli i wzmacniamy ich kompetencje zawodowe w zakresie projektowania przestrzennego i druku 3D, zgodnego z potrzebami szkoły. Pomagamy w zrozumieniu obsługi drukarki 3D i jej efektywnego wykorzystania podczas zajęć z uczniami. Kładziemy nacisk na kształcenie praktycznych umiejętności nauczycieli w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów z wykorzystaniem druku 3D. Mamy udokumentowane doświadczenie w pracy z uczniami szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i z uczelni wyższych, przeprowadzając ich bezstresowo przez proces „od wirtualnego projektu po fizyczny obiekt w dłoni”.

Serdecznie zapraszamy do współpracy przedstawicieli szkół z całej Polski, które chciałyby wdrożyć technologię druku 3D w swojej placówce. Zapytania prosimy kierować pod adresem e – mail: info@rabbitform.pl lub pod numerem telefonu 600-816-927.

 

Źródło: 3dprint.comNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.