Szybkie prototypowanie według BMW. Gigant otwiera kampus produkcji addytywnej w 2019 r

Szybkie prototypowanie według BMW. Gigant otwiera kampus produkcji addytywnej w 2019 r

Niemiecki gigant motoryzacyjny BMW ogłosił, że wkrótce otworzy nowy obiekt, który pomoże w dalszym wdrażaniu technologii w procesach produkcyjnych. Nowy kampus produkcji addytywnej (Additive Manufacturing Campus) będzie kosztował około 10 milionów euro i będzie zlokalizowany w Oberschleissheim, na północ od Monachium. Oczekuje się, że zostanie otwarty w 2019 roku.

Additive Manufacturing Campus będzie zlokalizowany w istniejącym budynku o powierzchni ponad 6000 metrów kwadratowych i ma pomieścić do 80 jednostek stowarzyszonych i ponad 30 systemów przemysłowych dla metali i tworzyw sztucznych. Głównym celem będzie produkcja części do szybkiego prototypowania, a także produkcja seryjna i niestandardowe rozwiązania. Inwestycja ma wznieść nowy poziom interdyscyplinarnej współpracy i szkoleń dla inżynierów i projektantów na różnych poziomach łańcucha produkcyjnego BMW.

Zobacz także: Główny projektant Mini omawia przyszłość druku 3D w branży motoryzacyjnej

BMW już wcześniej inwestował w technologię druku 3D, tworząc dedykowane Centrum Produkcji Dodatków w Monachium. Zakład ten produkuje ponad 100 000 komponentów rocznie, wykorzystując technologię FDM, a także bardziej zaawansowane procesy metali AM. Jego zakres sięga od prototypów do wycofywanych części do samochodów klasycznych, a także małych plastikowych mocowań i wysoce złożonych części podwozia wykonanych z metalu.

Szybkie prototypowanie według BMW. Gigant motoryzacyjny otwiera Additive Manufacturing Campus BMW druk 3D w motoryzacji Druk 3D w przemyśle

Zobacz także: Hyundai Mobis uruchamia nowe laboratorium druku 3D

Według Jensa Ertela, szefa Additive Manufacturing Centre w BMW Group: „Nasz nowy zakład będzie kamieniem milowym w produkcji dodatków w BMW Group. Zespół dokona oceny nowych i istniejących technologii zarówno w zakresie drukowania tworzyw sztucznych, jak i metali i rozwinie je do dojrzałości seryjnej. Naszym celem jest zapewnienie optymalnej technologii i łańcucha procesów, niezależnie od tego, czy chodzi o pojedyncze komponenty, małe serie produkcyjne, czy nawet o produkcję na dużą skalę. ”

Szybkie prototypowanie według BMW. Gigant motoryzacyjny otwiera Additive Manufacturing Campus BMW druk 3D w motoryzacji Druk 3D w przemyśle 1

BMW było jedną z pierwszych firm motoryzacyjnych, która wdrożyła kilka tysięcy wydrukowanych w 3D części metalowych. Były one dedykowane BMW i8 Roadster. Jego miękka, górna pokrywa miała wydrukowany w 3D komponent ze stopu aluminium z zaawansowanym, nowym, bionicznym designem, inspirowanym naturalnymi formami. To dało mu wyższy poziom sztywności niż ekwiwalent wtryskowy, a także uczynił go bardziej lekkim.

Szybkie prototypowanie według BMW. Gigant motoryzacyjny otwiera Additive Manufacturing Campus BMW druk 3D w motoryzacji Druk 3D w przemyśle 2

W czerwcu 2017 r. BMW Group zainwestowało w Xometry, firmę oferującą zaawansowaną platformę online, która ułatwia koordynację łańcucha dostaw między różnymi sektorami. W tym samym roku pionierska firma drukująca 3D Metal Desktop otrzymała wsparcie finansowe od BMW i obecnie ściśle współpracuje z BMW Additive Manufacturing Center.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders,orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


One thought on “Szybkie prototypowanie według BMW. Gigant otwiera kampus produkcji addytywnej w 2019 r

Komentowanie jest wyłączone.