Studentka AGH stworzyła replikę BB-8 z „Gwiezdnych Wojen”

Studentka AGH stworzyła replikę BB-8 z „Gwiezdnych Wojen”

Weronika Muszyńska, studentka Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, zbudowała replikę robota BB -8 z filmu „Gwiezdne wojny”. Projekt powstał w ramach pracy inżynierskiej przy użyciu technologii druku 3D.

Weronika jest studentką Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jako temat pracy inżynierskiej wybrała „Budowę robota mobilnego BB-8 oraz implementację oprogramowania sterującego”. Budowa droida w skali 1:1, ważącego 12 kg zajęła prawie 10 miesięcy. Autorka projektu samodzielnie przygotowała części, korzystając z technologii druku 3D. Opracowany przez nią model porusza się, zaś użytkownik jest w stanie kierować nim za pomocą specjalnie napisanej aplikacji oraz przygotowanego oprogramowania.

Zobacz także: Robotyczne meduzy, które w przyszłości będą mogły monitorować rafy koraloweStudentka AGH stworzyła replikę BB-8 z "Gwiezdnych Wojen" 1

Zobacz także: Zobacz możliwości zdalnie sterowanego robota ORIGIBOT2. Trwa kampania na Indiegogo

Studentka AGH stworzyła replikę BB-8 z "Gwiezdnych Wojen"

BB-8 porusza się w taki sam sposób jak jego filmowy pierwowzór. Głowa robota utrzymuje się na tułowiu poprzez umieszczone w środku obu kul magnesy neodymowe. Dodatkowo na styku obu części droida konstruktorka umieściła kółka z łożyskami, które ułatwiają przemieszczanie się po kuli korpusu. Wewnątrz robota, oprócz magnesów, znajduje się konstrukcja zapewniająca równowagę urządzenia oraz systemy sterujące. Każdy element montażowy mechanizmu został zaprojektowany oraz wydrukowany. Całość połączono dzięki użyciu prętów gwintowanych. Na wydruk 3D wszystkich części użytych w projekcie poświęcono ok. 12 kg filamentu.

 

Źródło: agh.edu.pl

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.