Pewien student z Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii postanowił stworzyć w ramach pracy magisterskiej podwodnego drona, inspirowanego tuńczykiem. Dron, który czerpie inspiracje z najszybszych ryb oceanicznych jest w stanie pływać z prędkością do 0,85 metra na sekundę i jest to rekordowa prędkość dla robotycznych ryb.
W ostatnich latach rozwinął się trend związany z tworzeniem nowych narzędzi badawczych, które nie tylko łatwiej wtapiają się w środowisko wodne, ale także naśladują mieszkańców morskich głębin. Na przykład zespół badawczy z MIT stworzył robotyczną rybę o nazwie SoFi, a obecnie student z Uniwersytetu Technicznego w Delft wykorzystał technologię druku 3D do stworzenia podwodnego drona, który pływa naśladując tuńczyka.
Student o którym mowa to Sander van den Berg, który kontynuuje studia magisterskie ze wzornictwa przemysłowego. W ramach projektu dyplomowego postanowił stworzyć podwodnego drona inspirowanego rybami. Dron, który czerpie inspiracje z najszybszych ryb oceanicznych jest w stanie pływać z prędkością do 0,85 metra na sekundę i jest to rekordowa prędkość dla robotycznych ryb. Projekt nadal znajduje się w fazie prototypowej i składa się z budżetowego korpusu drukowanego 3D, elastycznej części z tworzywa sztucznego i silikonu dla ruchomej części ogona. Aktywna część robotycznej ryby została opracowana przez van den Berga za pomocą komputerowego modelowania i naśladuje ruchy tuńczyka.
Zobacz także: Konstrukcja tych robotycznych ryb pomoże naukowcom w podwodnych eksploracjach
Ruch ten jest definiowany przez duży, często półksiężycowy ogon, który pozwala na szybki wzrost prędkości i pływanie na długich dystansach. W głowie ryby został zainstalowany silnik, który ciągnie aktywny segment ogona z boku na bok. Ruch do przodu jest również wspierany przez przylegający, pasywny segment ogona, który zgina się i trzepocze.
Źródło: 3dprintingmedia.network