Stratasys wprowadził nowy model drukarki 3D, J750 Digital Anatomy, który jest skierowany do branży medycznej. Drukarka 3D wykorzystuje istniejącą już technologię drukowania 3D PolyJet do produkcji modeli anatomicznych 3D.
Nowy model drukarki 3D, J750 Digital Anatomy od Stratasys obiecuje ultrarealistyczne pod względem dotyku, wyglądu, szybkości reakcji i biomechaniki modele. Drukarka 3D umożliwi pracownikom medycznym tworzenie coraz dokładniejszych modeli anatomicznych, które można wykorzystać do planowania chirurgicznego czy szkolenia medycznego. Nowsze rozwiązania, takie jak modele w wirtualnej rzeczywistości, zapewniły postępy w dziedzinie szkolenia medycznego, ale wciąż mają ograniczenia. Możliwość tworzenia realistycznych modeli 3D wykonanych z materiałów, które naśladują czucie i szybkość reakcji ludzkiego ciała, może zatem oferować szereg korzyści.
Zobacz także: NASA Nebraska ogłasza konkurs na projekt urządzeń medycznych i narzędzi drukowanych 3D
„Wierzymy, że druk 3D może zapewnić lepszą opiekę zdrowotną, a model J750 Digital Anatomy stanowi duży krok naprzód”, powiedział Eyal Miller, kierownik jednostki biznesowej Stratasys Healthcare. „Dajemy chirurgom bardziej realistyczne środowisko treningowe w warunkach bez ryzyka. Spodziewamy się również, że pozwoli to producentom urządzeń medycznych ulepszyć sposób wprowadzania produktów na rynek, przeprowadzając weryfikację projektu, walidację, badania użyteczności i analizę awarii (…)”
Stratasys wypuścił na rynek ponadto szereg nowych materiałów, które będą współpracować z drukarką 3D Digital Anatomy 3D J750, w tym TissueMatrix, GelMatrix i BoneMatrix, które nadają się do naśladowania struktur sercowych, naczyniowych i ortopedycznych. Wydany został także inny towarzyszący produkt w postaci stacji czyszczenia naczyń krwionośnych, aby łatwo usunąć materiały pomocnicze z wydrukowanych naczyń krwionośnych.
Zobacz także: Drukowane 3D pomoce dla osób z artretyzmem
Drukarka 3D Digital Anatomy J750 jest skierowana do branży medycznej i powinna być stosowana głównie przez firmy produkujące urządzenia medyczne i akademickie centra medyczne. W przypadku tych pierwszych, drukarka 3D pozwoli firmom produkującym wyroby medyczne szybciej wprowadzać produkty na rynek i przyspieszyć wdrażanie nowych technologii. W akademickich centrach medycznych zaś, drukarka 3D umożliwi bezpieczniejsze i prawdopodobnie bardziej efektywne szkolenie.
Źródło: 3dprintingmedia.network