Starość aksolotla czyli jak połączyć literaturę i druk 3D

Starość aksolotla czyli jak połączyć literaturę i druk 3D

Kilka dni temu pojawiła się nowa powieść Jacka Dukaja pt. “Starość aksolotla”. Została ona wydana tylko w wersji elektronicznej. Nie jest to zwykły ebook, jak zazwyczaj ma to miejsce. Nowa książka autora jest śmiałym połączeniem tekstu, grafiki komputerowej oraz modeli 3D, które przeznaczone są do wydrukowania na drukarce 3D. Czy książki wykorzystujące druk 3D staną się już niedługo naszą codziennością ?

“Starość aksolotla” to niesamowita postapokaliptyczna wizja świata, w którym tajemniczy kataklizm zniszczył wszystko co żyje na naszej planecie. Nielicznym szczęśliwcom na krótko przed “końcem świata” udaje się się przekopiować swoje umysły do komputerów, stając się tym samym zalążkiem nowej cywilizacji.

starość-aksolotla-3

Co jest takiego niesamowitego w nowej powieści Jacka Dukaja ?

Książka jest dostępna tylko w formie ebooka, co w pewnym sensie nawiązuje do samej fabuły. Zamiast wypełniać treść książki ogromem informacji, które opisywałyby książkową rzeczywistość, autor postanowił wykorzystać możliwości elektronicznych publikacji i wyrzucił wyjaśnienia do łatwo dostępnych przypisów i linków. Zabieg ten sprawił, że książka ma jakby drugą warstwę rozszerzającą pierwotną fabułę. Dodać należy, że nad oprawą multimedialną czuwa studio Platige Image, które odpowiedzialne jest  m.in. za  krótkometrażowy film “Katedra” Tomasza Bagińśkiego.

Dodatkowo do książki dołączone są modele 3D, które czytelnik może wydrukować na drukarce 3D. Obiekty przeznaczone do wydrukowania na maszynach 3D, zostały przygotowane przez Alexa Jaegera, który był odpowiedzialny za wygląd filmowych “Transformerów”, “Iron Mana” oraz postacie w filmach z serii “Avengers”. Druk 3D wkracza do kolejnych aspektów naszego życia. Przyzwyczailiśmy się już do informacji dotyczących wykorzystania tej technologii w przemyśle, medycynie czy edukacji. Literatura jak dotąd pozostała niezmieniona przez druk 3D. Jacek Dukaj udowodnił, że wykorzystanie nowych technologii w tym druku 3D daje całkiem nowe możliwości nie tylko dla autorów, ale także dla czytelników, którzy oprócz kolejnej książki ulubionego autora postawią obok niej wydrukowany model. Miejmy nadzieję, że to nie ostatni  tak zaskakujący przykład wykorzystania druku 3D w literaturze.

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Łukasz CzubaMiłośnik nowych technologii. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Pracuje jako programista PHP. Interesuje się elektroniką i ruchem makerów oraz ideą DIY. W wolnych chwilach zajmuje się jedną ze swoich pasji jaką jest druk 3D. Miłośnik kotów i herbaty.