Skaner 3D MARS może zrewolucjonizować technologię rentgenowską i pomóc w wykrywaniu chorób

Skaner 3D MARS może zrewolucjonizować technologię rentgenowską i pomóc w wykrywaniu chorób

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii skanowania 3D mogą znacząco przyczynić się do rozwoju opieki zdrowotnej. Grupa naukowców z Nowej Zelandii jest w trakcie budowy skanera specjalnie zaprojektowanego do obrazowania biologicznego. We wspólnej inicjatywie znanej jako program MARS, wspomniany zespół opracowuje spektralny skaner molekularny, zdolny do tworzenia kolorowych obrazów obiektów wewnątrz ciała, w tym kości i tkanek miękkich.

„Ta technologia spektralnego obrazowania molekularnego jest kolejną wielką innowacją w dziedzinie obrazowania medycznego, a te obrazy 3D dostarczą klinicystom informacji, które obecnie nie są możliwe w skanach CT, MRI lub PET” – powiedział profesor Anthony Butler z University of Canterbury. „Zdolność tego skanera 3D umożliwi lepszą diagnostykę i monitorowanie wielu chorób oraz doprowadzi do lepszych wyników dla pacjentów – szczególnie w zakresie profilaktyki udaru, wymiany stawów i leczenia raka„.

Uniwersytet Canterbury współpracuje z Uniwersytetem Otago przy projekcie, wraz z firmą technologiczną MARS Bio-Imaging. Kampus Uniwersytetu w Otago był miejscem początkowych prób weryfikacji koncepcji skanera 3D, opracowanego przez naukowców z Canterbury. Firma MARS Bio-Imaging, założona w 2007 roku, ma już reputację w świecie skanowania 3D i będzie odpowiedzialna za marketing i sprzedaż nowych skanerów MARS.

Skaner 3D jest dość podobny do standardowego systemu CT, opartego na promieniach X, ale oferuje znacznie lepszą rozdzielczość przestrzenną, a także obrazowanie barwne. MARS opisał przejście od czarno-białego do kolorowego skanowania 3D jako porównywalne do przejścia z fotografii czarno – białej do kolorowej, pod względem ważności.

Skaner korzysta z dwóch detektorów Medpix3, które są w stanie rozróżnić zarówno gęstość, jak i zmianę atomową w próbce. Gęstość określa jasność obrazu, a struktura atomowa (podstawowe materiały, z których wykonana jest próbka) określa kolor. Źródłem promieniowania rentgenowskiego dla skanera jest 1a 20 kVp, źródło promieniowania 350 μA z trybem skanowania spiralnego.

Projekt został wsparty dotacją w wysokości 12 milionów USD z Ministerstwa Nowej Zelandii ds. Biznesu, Innowacji i Zatrudnienia (MBIE) i otrzymał złoty status za doskonałość w zakresie badań. Centrum Doskonałości Badań Medtech było również zaangażowane w rozwój, a gigant technologiczny GE Healthcare dostarczył wysokiej klasy skaner CT do użytku w początkowych fazach badań.

Wdrożenie nowego skanera MARS 3D powinno zrewolucjonizować procedury chirurgiczne i diagnostykę medyczną, oferując skanowanie o wysokiej rozdzielczości o wiele szybciej i przy znacznie niższej dawce promieniowania niż porównywalne systemy. Istnieją również potencjalne zastosowania w innych branżach, takich jak bezpieczeństwo granic, leśnictwo, rolnictwo i wydobycie.

Według dyrektora generalnego MARS Bio-Imaging, Phila Butlera, czas oczekiwania na technologię medyczną jest długi, ale warto poczekać. Kiedy skanery MARS 3D ostatecznie trafią na rynek, oczekuje się, że przyniosą nowozelandzkiej gospodarce ponad 50 milionów dolarów rocznie.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders,com

 

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.