Silnik Dreamliner’a wydrukowany w 3D

Silnik Dreamliner’a wydrukowany w 3D

Co jakiś czas w sieci pojawiają się niesamowite projekty zrealizowane przy pomocy drukarek 3D, stworzone przez amatorskich pasjonatów drukowania. Do tej grupy z pewnością należy perfekcyjnie odwzorowany i co więcej, funkcjonalny model turbowentylatorowego silnika odrzutowego stosowanego w pasażerskich samolotach. Ten o którym mowa wzorowany jest na silniku pioniera wśród producentów takich silników, firmy General Electric. Tego producenta wybrał Boeing aby zapewnić ciąg swojej flagowej maszynie – 787, szerzej znanego, a szczególnie w Polsce, pod nazwą „Dreamliner”. 

Tego niezwykłego wyczynu dokonał jeden z członków forum RC Groups, które zrzesza fanów modeli sterowanych radiowo – Harcoreta. Chce on w przyszłości dostosować swój silnik do montażu we właśnie w takich modelach. Po obejrzeniu przygotowanego przez niego filmu, obrazującego działanie silnika możemy stwierdzić, że są na to szanse. Pytanie tylko czy wystarczy ciągu do wzniesienia modelu samolotu, bez zastosowania dodatkowego czynnika paliwowego, takiego jakim w jego starszym bracie pełni funkcję paliwo lotnicze. Wymagałoby to zastosowania części już nie z tworzywa, ale z odpornych na temperatury metali oraz aparatury wtryskowej. Stanowić to będzie nie lada wyzwanie, ale osoba która samodzielnie drukuje silnik odrzutowy wyzwań raczej się nie boi i można zaryzykować stwierdzenie, że są one dla niego niczym „woda na młyn”. Oczywiście w przypadku niewielkiego samolotu takie modyfikacje nie będą potrzebne, gdyż silnik jest przedstawicielem silników tunelowych, tzw EDF, działających bez użycia paliwa. Spalinowe silniki odrzutowe w modelarstwie nie są żadnym novum. Ograniczeniem są tylko pieniądze. Ceny nawet niewielkich silniczków do modeli są czterocyfrowe… i to w dolarach.

Nie będę tutaj zanudzał Was wyjaśnieniem działania silnika odrzutowego i ograniczę się tylko do zaprezentowania Wam schematu jego pracy, a niezbędna wiedza dla dociekliwych jest łatwo dostępna w sieci.

Silnik odrzutowy

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/44/Turbofan3_Unlabelled.gif

Model silnika zawiera w sobie zespół ponad 60 łopatek głównego wentylatora, oraz sprężarek, które są zdolne wytworzyć pokaźną wartość siły ciągu. Na filmie widzimy, że potrafią one wprawić w ruch silnik zamontowany na wózku i wytwarzają podmuch mogący zrzucić ze stołu drobne przedmioty. Konstruktor zadbał również o odwzorowanie w swoim mini silniku zastosowania odwracacza ciągu. Jest to urządzenie  służące do zmiany kierunku ciągu silnika samolotu, tak że jest on skierowany przeciwnie do kierunku ruchu. Podstawowym jego zastosowaniem jest wspomaganie hamowania podczas lądowania. W przyszłości ta funkcja może okazać się bardzo przydatna podczas lądowania dużych rozmiarów zdalnie sterowanym modelem. Bo jak wiadomo, nie sztuką jest oderwać się od ziemi, ale bezpiecznie wylądować.

Silnik odrzutowy

Pozostaje nam czekać na zobaczenie w akcji silnika zespolonego z samolotem. Robi on wrażenie nawet poruszając się po podłodze mieszkania, a wyobraźcie sobie go na niebie.  Będziemy wypatrywać go z niecierpliwością.

Źródło: http://www.3ders.org/

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Krzysztof SusStudent Analityki Społecznej na łódzkim wydziale ekonomiczno-socjologicznym z zamiłowaniem do motoryzacji, lotnictwa i nowoczesnych technologii. Eksplorator hiszpańskiego rynku 3D w Rabbit Form.