Siemens inwestuje w druk 3D z metalu w Szwecji

Siemens inwestuje w druk 3D z metalu w Szwecji

O tym, że Siemens interesuje się drukiem 3D, wiadomo było już od dość dawna. Dość dobitnym potwierdzeniem tego zainteresowania jest otworzenie pierwszej na świecie fabryki specjalizującej się w masowych wydrukach 3D z metalu.

Metal wchodzi do gry

Mogłoby się zdawać, że druk 3D jest zarezerwowany wyłącznie dla tworzyw sztucznych. Opiewająca na ponad 21 milionów euro inwestycja w fabrykę zajmującą się drukiem 3D z metalu zdecydowanie obala ten mit. Jest to pierwszy tak duży krok wykonany przez znanego praktycznie każdemu potentata technologicznego – firmę Siemens. Włodarze niemieckiej firmy zainwestowali blisko 100 milionów złotych w budowę nowoczesnej fabryki w mieście Finspång (Szwecja),  zatrudniającej obecnie 20 pracowników różnych specjalności – od operatorów aż po inżynierów.

Czym zajmuje się fabryka?

Nowopowstała fabryka zajmuje się drukowaniem komponentów na potrzeby firmy. W szczególności jej celem jest produkcja części do turbin gazowych używanych w przemyśle. Jej pomysłodawcy nie zapomnieli również o konieczności ciągłego rozwoju i dopracowywania technologii. Jednym z główny zadań będzie także praca nad prototypami nowym urządzeń oraz udoskonalaniem i przyśpieszaniem produkcji w 3D.

Dlaczego właśnie technologia 3D?

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o… czas, a czas to pieniądz. Już wyjaśniam: standardowa produkcja części wykonanych z metalu wymaga jego obróbki. Należy wykonać odlewy odpowiednich wzorów, dokonać wycięcia elementów, a następnie ich obróbki. To wszystko zabiera mnóstwo czasu. Poza oczywistym kosztem, jaki niesie za sobą dłuższa produkcja, kryje się również ten mniej oczywisty.

Mianowicie, jak wspomniałem powyżej, fabryka zajmuje się produkcją części zamiennych do turbin. W przypadku awarii naprawa turbiny (m.in. ze względu na długi czas produkcji komponentów) zabiera kilka miesięcy. Zastosowanie technologii druku 3D pozwala zaoszczędzić prawie 90% tego czasu. Zamiast miesięcy, naprawa turbiny zabiera zaledwie kilka tygodni.

Druk 3D jest bardziej precyzyjny. W porównaniu do tradycyjnych metod, podczas produkcji następuje znacznie mniejsza utrata materiału. To wszystko daje firmie niebotyczne oszczędności finansowe.

Simens inwestuje w druk 3D z metalu w Szwecji Simens

Metalowe komponenty, które wyszły spod ręki inżynierów pracujących w Siemens

Szwecja nie siedzi z założonymi rękoma

Obserwując poczynania globalnego potentata, wiele szwedzkich uniwersytetów oraz instytucji postanowiło wykorzystać nadarzającą się okazję. Poczyniły przygotowania do wsparcia lokalnego biznesu i nadania jeszcze szybszego tempa rozwojowi druku 3D w tym kraju.

Jeśli tylko utrzyma swoje zaangażowanie, w niedługim czasie, Szwecja może stać się swoistym liderem branży druku metalu w 3D. 

Podsumowując, branża druku 3D otrzymuje kolejne punkty. Ciekawe, czym jeszcze nas zaskoczy.

Źródło: http://www.3ders.orgProfesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)