SFERO, czyli marsjańskie M4 z drukarki 3D

SFERO, czyli marsjańskie M4 z drukarki 3D

Kilka dni temu świat obiegła wiadomość o odnalezieniu wody na Marsie. Nie musieliśmy długo czekać na dowody potwierdzające tezę badaczy. Wykonane przez sondę kosmiczną Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) zdjęcia, ukazują tajemnicze smugi, które jak twierdzi NASA, mogą być płynącą wodą! Jest to możliwe, pomimo wysoce ujemnych temperatur. Zawiera ona duże ilości soli i nadchloranu wapnia, co zapobiega nawet jej zamarznięciu. Badacze twierdzą, że woda wzbiera okresowo, kiedy temperatura wynosi ok -23 St. Celsjusza.  Przypuszczają oni, że Czerwona Planeta była kiedyś bardzo podobna do Ziemi, posiadała atmosferę, a jej powierzchnię pokrywały dwa oceany. Te doniesienia mogą być poważnym impulsem do wysłania misji eksploracyjnej. Misji, w której główną rolę mogą odegrać ludzie, a nie jak do tej pory sondy, czy łaziki. Jednak wysłanie ludzi na Marsa wymagać może stworzenia tam swego rodzaju bazy ekspedycyjnej. Autorzy francuskiego projektu schronienia kosmicznych dla kolonizatorów wykazali się więc doskonałym wyczuciem czasu prezentując swoją wizję marsjańskiego domu. Dodajmy, że drukowanego w technologii 3D!

W odpowiedzi na ogłoszony przez NASA „3-D Printed Habitat Challenge”, we Francji zebrał się multidyscyplinarny zespół, którego celem było stworzenie projektu domu, który mógłby zostać wydrukowany na Marsie. Efektem tych prac jest Sfero – budynek przypominający kształtem bańkę, czy kroplę wody. Wynik wspólnych wysiłków naukowców, architektów, designerów i specjalistów ds. druku 3D. Choć konkurs jest przeznaczony tylko dla firm z USA niezrażeni tym Francuzi pokazali, że nad Loarą też potrafi się projektować.

The Sfero - Marsjańskie M4 1

Część naziemna miałaby składać się z dwóch kopuł oddzielonych od siebie ochronną kieszenią wypełnioną wodą, minimalizującą oddziaływanie niebezpiecznego promieniowania słonecznego. Centralną część ma stanowić coś w rodzaju wiertła, lub świdra, które będzie w początkowej fazie „budowy” drążyć jamę głębokości kilku metrów, aby umożliwić dotarcie dwóm wysięgnikom do pożądanych surowców znajdujących się pod powierzchnią. Badania próbek prowadzone przez NASA, wykazały bowiem w glebie duże ilości tlenku żelaza. Sproszkowane cząstki metalu miałyby stanowić główny budulec, połączone laserowo, byłyby nakładane na siebie warstwa po warstwie, aż do utworzenia gotowych powłok. Na wizualizacjach możemy zobaczyć rozkład pomieszczeń. Pojedynczy korytarz służyłby do wychodzenia na zewnątrz i położony jest w górnej części budynku. Wydzielone zostały dwa poziomy połączone spiralnymi schodami. Część parterowa przeznaczona byłaby na część roboczą, a podziemna, z podwieszanymi łóżkami, na sypialną. W projekcie znalazło się także coś na kształt antresoli, przeznaczonej pod uprawę roślin.

The Sfero - Marsjańskie M4 2

Projektanci poszli o krok dalej i zaproponowali ewentualną lokalizację dla SFERO już na Marsie. Z zebranych danych, wywnioskowali, że optymalnym miejscem zakotwiczenia takiego marsjańskiego domu byłby krater Gale, wykazujący obecność dużych złóż żelaza, a także wody, czy co bardziej prawdopodobne- zmarzliny jej zawierającej. Gdyby komuś było mało, to podali również możliwe miejsca przetestowania prototypu swojego drukowanego schronienia tu, na Ziemi. Zbliżona składem gleba występuje bowiem według nich na Hawajach oraz Pustyni Mojave w Kalifornii. Z pewnością niezwykłe byłoby zobaczenie procesu powstawania takiego domu.

Trzeba przyznać, że naukowcy z Francji podeszli do tematu bardzo ambitnie.  Już sama wizja budowy w pełni funkcjonalnego domu na innej planecie wydaje się co najmniej abstrakcyjna. Nie wspominając już o drukowaniu czegokolwiek w tak niesprzyjających warunkach, jakie panują na Czerwonej Planecie. Na pewno projekt sprawia wrażenie przemyślanego, jednak nic nie weryfikuje lepiej takich przedsięwzięć jak rzeczywistość. Szczególnie dobrze wiedzą o tym ludzie zajmujący się podbojem kosmosu. Wielkie plany, projekty i inwestycje nie zawsze idą zgodnie z planem. Wiemy po latach, że kluczowy dla NASA program wahadłowców okazał się niezwykle skomplikowany i kosztowny, a czasem nawet tragiczny w skutkach. Jednak wyzbywając się defetyzmu, będę przyglądał się ze szczerym zaciekawieniem nowym doniesieniom ze świata technologii kosmicznej. Być może sceny, znane nam do tej pory z filmów science – fiction staną się rzeczywistością! Podróż już trwa!

The Sfero - Marsjańskie M4 3

Źródła:

http://www.dezeen.com/2015/09/11/fabulous-double-domed-3d-printed-sfero-bubble-house-mars-red-planet/

http://www.nasa.gov

Autor: Krzysztof SusStudent Analityki Społecznej na łódzkim wydziale ekonomiczno-socjologicznym z zamiłowaniem do motoryzacji, lotnictwa i nowoczesnych technologii. Eksplorator hiszpańskiego rynku 3D w Rabbit Form.


One thought on “SFERO, czyli marsjańskie M4 z drukarki 3D

Komentowanie jest wyłączone.