Sandvik zaprezentował pierwszy kompozyt diamentowy podczas RAPID+TCT

Sandvik zaprezentował pierwszy kompozyt diamentowy podczas RAPID+TCT

Sandvik zaprezentował podczas tegorocznych targów RAPID + TCT pierwszy kompozyt diamentowy, którym można drukować 3D.

Wykorzystując stereolitografię (SLA), naukowcy z działu produkcji addytywnej Sandvik stworzyli zawiesinę złożoną z proszku diamentowego i polimeru do druku 3D. Materiał został przetestowany i zachowuje fizyczne właściwości czystego diamentu, który jest uważany za najtwardszy materiał na świecie. Zespół Sandvik Additive Manufacturing dostrzegł jego potencjał w zaawansowanych sektorach, takich jak przemysł lotniczy i samochodowy.

Zobacz także: Sandvik stworzył pierwszą na Świecie gitarę odporną na uderzenia. Zobacz jej test w wykonaniu legendy heavy metalu [VIDEO]

„W przeszłości drukowanie 3D diamentem było czymś, czego nikt z nas sobie nie wyobrażał. Teraz dopiero zaczynamy rozumieć możliwości i zastosowania, które może przynieść ten przełom ”- powiedział Anders Ohlsson, kierownik ds. dostaw w Sandvik Additive Manufacturing.

Sandvik zaprezentował pierwszy kompozyt diamentowy podczas RAPID+TCT

Anders Ohlsson dodał: „Zaczęliśmy się zastanawiać, co jeszcze byłoby możliwe w drukowaniu 3D skomplikowanych kształtów w materiale, który jest 3 razy sztywniejszy niż stal, o przewodności cieplnej wyższej niż miedź, a rozszerzalność cieplnej zbliżonej do inwaru i o gęstości zbliżonej do aluminium .” Pomimo tych właściwości, kompozytowy wydruk 3D nie zachowuje połysku naturalnego diamentu.

 

Źródło: 3dprintingindustry.com

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.