Rzeźba 3D jako Agamemnon w znanej muzycznej tragedii

Rzeźba 3D jako Agamemnon w znanej muzycznej tragedii

Opera w Montrealu przedstawia swoją interpretację tragedii Sofoklesa „Elektra” z muzyką Richarda Straussa. Nowoczesna dekoracja sceniczna antycznej tragedii zachwyca i przedstawia nowe oblicze druku 3D. Trójwymiarowa rzeźba staje się narzędziem pracy scenografów.

„Elektra” wystawiona pierwszy raz w 1909 roku w Dreźnie doczekała się wielu interpretacji w operach na całym świecie. Każda kolejna wydaje się być bardziej spektakularna i coraz bardziej nowoczesna. W Montrealu głównym elementem scenografii stała się ponad 7-metrowa rzeźba stworzona na podstawie prototypu znanego hiszpańskiego artysty Victora Ochoi.

Rzeźba 3D jako Agamemnon w znanej muzycznej tragedii

Skomplikowana technologiczne operacja rozpoczęła się od zeskanowania prototypu. Następnie za pomocą drukarki 3D wydrukowano poszczególne części rzeźby, które sklejono i osadzono na aluminiowym szkielecie. Rzeźba waży 2400 kg i składa się z 2900 zmontowanych ze sobą płyt wydrukowanych z użyciem drukarki 3D.

Zobacz również: Druk 3D zmienia teatr

Ze względu na niesamowitą skalę przedsięwzięcia inżynierowie firmy AsorCAD długo pracowali nad optymalizacją pliku składającego się z 40 milionów trójkątów i ważącego ponad 2GB. Eksperci potężnych firm Undo i AsorCAD (oprogramowanie) pod czujnym okiem rzeźbiarza Victora Ochoi koordynowali zespoły tworzące poszczególne elementy rzeźby.

Rzeźba 3D jako Agamemnon w znanej muzycznej tragedii 1Do osiągnięcia takich efektów zaangażowano łącznie 100 osób, które na różnych etapach projektu zajmowały się powierzonymi im zadaniami. Skala przedsięwzięcia była tak duża, że aby wydrukować wszystkie niezbędnie części 10 drukarek 3D musiałoby pracować nieprzerwanie przez 5 miesięcy.

Zobaczcie, co o przedsięwzięciu mówią sami stwórcy:

Realizacja rzeźby trwała łącznie ponad 7 miesięcy, a drukarki zużyły ponad 400 kg tworzywa. Powstałe elementy stanowią „skórę” rzeźby, która następnie została pokryta dodatkową warstwą wykończeniową, aby nadać jej odpowiedni kolor i teksturę.

Zobacz również: 3Detale Łodzi.

Dziś patrzymy na potężną, monumentalną rzeźbę, która stała się gwiazdą przedstawienia. Symbolizuje Agamemnona, którego śmierć jest powodem wszelkich intryg i zabójstw. Przerysowana sylwetka siłacza stworzona przez znanego rzeźbiarza skupia uwagę widza i kreuje niecodzienny spektakl. Nowa interpretacja opery jest bardzo dobrze recenzowana zarówno poprzez widzów, jak i krytyków.

Rzeźba 3D jako Agamemnon w znanej muzycznej tragedii 2
Odważny sposób tworzenia scenografii wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki. To sprawia, że wielkie dzieła otrzymują kolejne życie, a my, jako nowe pokolenie, możemy poszczycić się ich innowacyjną interpretacją.

Druk 3D coraz pełniej uczestniczy w każdej dziedzinie sztuki. Z niecierpliwością czekamy na kolejne pomysły fuzji tego co tradycyjne, z tym co nowoczesne. Jak widać wizje artystów nie mają granic, a nowoczesna technika jest w stanie zrealizować je wszystkie.