Robotyczne meduzy, które w przyszłości będą mogły monitorować rafy koralowe

Robotyczne meduzy, które w przyszłości będą mogły monitorować rafy koralowe

Zespół naukowców z Florida Atlantic University (FAU) i US Naval Research zbudował  robotyczne meduzy z użyciem technologii druku 3D, które pewnego dnia mogą być wykorzystywane do śledzenia i monitorowania zagrożonych raf koralowych w oceanach świata.

Robotyczne meduzy są wzorowane na prawdziwych meduzach księżycowych i mogą pływać przez otwory węższe niż ich ciała, bez ryzyka kolizji i uszkodzeń. Dr Erik Engeberg, z Florida Atlantic University, powiedział, że badanie i monitorowanie wrażliwych środowisk, takich jak rafy koralowe, zawsze stanowiło wyzwanie dla badaczy morskich. Miękka robotyka ma ogromny potencjał, aby im pomóc.

Zobacz także: MIT drukuje 3D SoFi, robotyczną rybę do podwodnej obserwacji

Robotyczne meduzy, które w przyszłości będą mogły monitorować rafy koralowe druk 3D w badaniach 1

Zobacz także: Konstrukcja tych robotycznych ryb pomoże naukowcom w podwodnych eksploracjach

„Miękkie roboty wzorowane na rybach i innych zwierzętach morskich zyskały popularność w środowisku badawczym w ciągu ostatnich kilku lat. Meduzy są doskonałymi kandydatami, ponieważ są bardzo wydajnymi pływakami. ”

Robotyczne meduzy, które w przyszłości będą mogły monitorować rafy koralowe druk 3D w badaniach

Roboty napędzane są przez macki hydrauliczne za pomocą układu napędzanego dwiema pompami wirnikowymi. Pompy wirnikowe wykorzystują siłę odśrodkową do przyspieszania płynu na zewnątrz.

Robotyczne meduzy, które w przyszłości będą mogły monitorować rafy koralowe druk 3D w badaniach 2

„W przyszłości planujemy włączyć czujniki środowiskowe, takie jak sonar do algorytmu sterowania robota, wraz z algorytmem nawigacyjnym. To pozwoli robotycznej meduzie znaleźć luki i ustalić, czy może przepłynąć przez nie”.- powiedział dr Engeberg

Robotyczna meduza zasilana jest ośmioma hydraulicznymi mackami z krzemu. Woda z otaczającego środowiska jest używana do nadmuchania silikonowych macek w celu wytworzenia stylu pływackiego. Gdy pompy są wyłączone, naturalna elastyczność macek wypycha wodę z powrotem. Powoduje to delikatny wzrost i spadek, dający ruch.

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.