Roboty wyposażone w drukarki 3D będą naprawiać brytyjskie drogi?

Roboty wyposażone w drukarki 3D będą naprawiać brytyjskie drogi?

Jak przewidują naukowcy, brytyjskie drogi mają szansę zostać naprawione przez roboty wyposażone w drukarki 3D, zdolne do wypełnienia dziury w ciągu zaledwie minuty.

Flota autonomicznych pojazdów drogowych lub dronów będzie skanować drogi w poszukiwaniu pęknięć i naprawiania ich przed rozwojem dziur. Po wykryciu pęknięcia na drodze, robot z dołączoną drukarką 3D będzie mógł natryskiwać asfalt w pęknięcie na drodze, aby je naprawić.  Naukowcy szacują, że robot będzie potrzebował na wykonanie zadania zaledwie minuty.

Zobacz także: Robot Alinstante przeprowadza test części drukowanych 3D [VIDEO]

Eksperci stwierdzili, że autonomiczne pojazdy lub drony mogłyby pracować w nocy, aby uniknąć zamknięcia dróg i zakłócania ruchu ulicznego. Profesor Mark Miodownik z University College London powiedział, że Rada Miejska Leeds współpracuje z zespołem inżynierów i projektantów, aby zapoczątkować koncepcję „samonaprawy miast”.

Roboty wyposażone w drukarki 3D będą naprawiać brytyjskie drogi?

Dla autostrad jest to inny problem, ale jeśli chodzi o drogi w Cheltenham i większych miastach, myślę, że pojazdy autonomiczne, nie miałyby prawie żadnego wpływu na ruch uliczny w nocy. – powiedział profesor Mark Miodownik

Profesor Miodownik dodał także, że technologia może być również wykorzystywana w budownictwie, z urządzeniami do zgrzewania punktowego, dołączonymi do robotów. Profesor Rob Richardson, dyrektor Krajowego Funduszu Innowacyjnych Systemów Robotycznych na Uniwersytecie w Leeds, dodał, że technologia ta może być również wykorzystywana do naprawiania rur przed ich pęknięciem i utrzymaniem oświetlenia ulicznego i innych mediów, bez potrzeby zamykania dróg. „Naszym celem jest, aby roboty przeprowadzały naprawy precyzyjne i unikały konieczności stosowania dużych pojazdów budowlanych w sercu naszych miast.”

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.