Sandia National Laboratories zaprojektowała zautomatyzowanego robota do testowania części 3D. Nosi nazwę Alinstante, co po hiszpańsku oznacza ” w jednej chwili „. Pozwala szybko określić wydajność i właściwości drukowanych w 3D elementów.
Robot Alinstante składa się z systemu, podobnego do okrągłego biurka z robotem komercyjnym w centrum, który przeprowadza testy o wysokiej przepustowości, aby szybko określić wydajność i właściwości drukowanych w 3D części.
Zobacz także: Narzędzia wydrukowane na polskiej drukarce 3D pomogą w eksploracji Marsa
Zobacz także: Budowa drona przy użyciu wielofunkcyjnej drukarki 3D. Zobacz etapy krok po kroku.
Alinstante to elastyczny, modułowy i skalowalny system. Robot komercyjny znajduje się w centrum heksagonalnej komórki roboczej z maksymalnie sześcioma stanowiskami „płatkowymi” wokół niego. Każde stanowisko pracy może mieć inne komercyjne lub niestandardowe systemy testowania, a stanowiska pracy mogą być wymieniane w zależności od rodzaju testów. Również ze względu na sześciokątny kształt można połączyć wiele „płatków” w strukturę podobną do plastra miodu. Ponadto, zespół zainstalował kurtyny świetlne bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie człowiek i robot mogą wchodzić w interakcje.
„W piątek po południu powiesz drukarce 3D: ” – chcę, żebyś wydrukował tę część na 10 różnych sposobów, a następnie przejrzyj każdy z nich. Wrócisz w poniedziałek rano, a Alinstante powie Ci, który proces jest najlepszy. Pozwól robotowi wykonać całą pracę logistyczną i uwolnij się z pętli, z wyjątkiem podejmowania ważnych decyzji technicznych.”- wyjaśnia Boyce
Prototyp Alinstante ma tylko dwie stacje testowe i stojak, w którym użytkownicy mogą umieszczać swoje części. Pierwsza stacja jest gotowym skanerem światła strukturalnego, który może przekształcić skan w model 3D w celu bezpośredniego porównania ilościowego z oryginalnym projektem. Druga stacja jest ramą obciążeniową do testowania właściwości fizycznych, takich jak testy rozciągania i ściskania. Obecnie zespół Alinstante poszukuje partnerów do wsparcia rozwoju nowych modułów.
Źródło: www.3ders.org
www.3dprintingindustry.com