Retouch3D, czyli szybka obróbka druku 3D

Retouch3D, czyli szybka obróbka druku 3D

Technologia druku 3D ma niezliczone zalety, ale – jak niemal wszystko – także kilka wad. Jedną z najbardziej irytujących i męczących bez wątpienia jest potrzeba zrobienia prac wykończeniowych. Nieważne jaką metodę druku wybierzesz SLS, SLA, FDM czy MJM, gotowy model prawie zawsze będzie wymagał poprawek. Może to być proste przygotowanie do malowania, lub usunięcie defektów powstałych w czasie druku.

Do tej pory byliśmy skazani na mozolne wycinanie i szlifowanie powierzchni za pomocą wszelkiego rodzaju ostrzy i piłek. Ewentualnie mogliśmy oprzeć się na nieco droższej metodzie, czyli piaskowaniu.

Przed i po retuszu
Tego rodzaju problemy mogą już wkrótce się skończyć. A wszystko za sprawą firmy 3D 2.0 Inc i jej najnowszego wynalazku nazwanego REtouch3D.

To poręczne urządzenie posiada wymienne, podgrzewane końcówki. Każda z nich jest specjalnie zaprojektowana by pasowała do różnych typów i kształtów powierzchni. Przyrząd jest kompatybilny z każdym rodzajem materiałów używanych w drukarkach 3D, takich jak PLA, czy ABS. Dzieje się to dzięki temu, że można dopasować temperaturę końcówek do tworzywa na którym się pracuje.

Schemat urządzenia
Prototyp urządzenia
Skąd ten pomysł? Potrzeba matką wynalazków, wyjaśnia Phil Newman- właściciel 3D 2.0.

„Dopóki nie posiadacie drukarki 3D nie zdajecie sobie sprawy z tego, że usuwanie podpór i błędów drukarskich może być strasznie frustrujące i czasochłonne. Wpadliśmy na pomysł, że skoro ciepło tworzy druki 3D, będzie też świetne to ich czyszczenia. Tak powstał Retouch3D”.

Ergonomiczny design został stworzony dla komfortu pracy i precyzji ruchów. Dzięki sprawnemu systemowi zmiany temperatury, jednych ruchem jesteśmy w stanie zmienić ilość wytwarzanego ciepła. Dzięki temu możemy dostosować urządzenie do rodzaju prac jaką wykonujemy. Usuwanie podpór, wyrównywanie powierzchni, czy poprawianie niedoskonałości, wszystko to można zrobić za pomocą jednego narzędzia.

Retusz różnego rodzaju tworzyw
Obecnie dostępne jest pięć końcówek do Retouch3D:

  • Końcówka do usuwania makro – usuwa duże podpory, brzegi i podstawki;
  • Końcówka do poprawiania makro – poprawia większe niedoskonałości takie jak kleksy, wsporniki;
  • Końcówka do poprawiania mikro – poprawia małe, szczegółowe i zaokrąglone niedoskonałości;
  • Końcówka do usuwania mikro – usuwa mniejsze niedoskonałości;
  • Końcówka mieszająca (topiącą) – miesza powierzchnie gdzie wystąpiły kleksy

Rodzaje końcówek
Dzięki rosnącej popularności technologii druku 3D, „3D 2.0” nie mogło wybrać lepszego momentu na swój projekt. Na stronie crowdfundingowej Kickstarter można wesprzeć finansowo ich pomysł. Za 149$ można wykupić wcześniejszy dostęp do urządzenia, a za dodatkową opłatą wziąć udział w beta-testach. ( W momencie pisania artykułu twórcy zebrali już prawie 41000% z planowanych 30000$). Premiera Retouch3D planowana jest na I kwartał 2016.

Źródło: www.3ders.org

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala
5 thoughts on “Retouch3D, czyli szybka obróbka druku 3D

Komentowanie jest wyłączone.