Ręka z plastiku, czyli proteza w technologii 3D

Ręka z plastiku, czyli proteza w technologii 3D

Do tej pory technologia 3D znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach bezpośrednio związanych z medycyną. Przemysłowe drukarki na szeroką skalę zajmują się tworzeniem różnego rodzaju protez nóg, aparatów korekcyjnych, czy nawet całych egzoszkieletów. Jednakże druk 3D kryje w sobie jeszcze wiele dotąd nieodkrytego potencjału.

Coś nowego
Potencjał do rozwoju tej dziedziny odkryto, a jakże – właśnie w Polsce. Eliza Wróbel (studentka Uniwersytetu Wrocławskiego) została zainspirowana przez pewnego 33-letniego pacjenta. Człowiek ten w wyniku wypadku częściowo stracił władzę w dłoniach, przez co nie mógł swobodnie poruszać palcami, a tym bardziej ich zaciskać.
[clickandtweet handle=”RabbitForm” hashtag=”#3D” related=”” layout=”” position=””]Eliza postanowiła wykorzystać technologię druku 3D[/clickandtweet] do stworzenia specjalnej protezy, która dzięki swojej konstrukcji wspomagałaby ruchy pacjenta, asystowała przy rehabilitacji, tym samym przyśpieszając jego powrót do pełni zdrowia.

Zobacz również: Projekt „Pomocna dłoń 3D” – i Ty możesz być dla kogoś superbohaterem!
Jak to jest zrobione?
Studentka swoją pracę nad stworzeniem protezy zaczęła od wykonania odlewu ręki pacjenta. Użyła do tego masy ceramicznej oraz metalowych prętów, który posłużyły jako rusztowanie do utrzymania całej konstrukcji. Po upływie 24 godzin odlew został odpowiednio wyrzeźbiony, a następnie do gry ponownie weszła technologia 3D. Tym razem do wykonania dokładnego pomiaru użyto skanera 3D – ATOS II.

Ręka z plastiku, czyli proteza w technologii 3D Druk 3D praktycznie druk 3d w medycynie medycyna proteza ręki proteza ręki 3D ZMorph
Potem było już z górki
Dzięki wykonaniu pomiarów, Eliza była w stanie zaprojektować poszczególne elementy protezy (a było ich aż 70), następnie je wydrukować i złożyć w całość. Sam wydruk nie mógłby się odbyć bez zastosowania nowoczesnej hybrydowej drukarki 3D o nazwie ZMorph 2.0, umożliwiającej szybkie i bezproblemowe drukowanie dowolnych części.
Całość prezentowała się właśnie tak:

Ręka z plastiku, czyli proteza w technologii 3D
Dalsze plany
Dotychczasowa praca Elizy Wróbel spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem zarówno pośród środowisk lekarskich, jak i samych zainteresowanych pacjentów. Któż wie, a może wkrótce ten studencki pomysł przerodzi się w całkiem dochodowy interes?

Zobacz również: Implant 3D zastąpił część usuniętej klatki piersiowej

Źródło: http://blog.zmorph3d.com/Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)