Ręczna pompa – tradycja w 3D

Ręczna pompa – tradycja w 3D

Ręczne pompy istnieją od setek lat. Wprawdzie współcześnie są coraz częściej wypierane przez nowocześniejsze i bardziej efektywne pompy mechaniczne, jednak sama idea, aby móc czerpać wodę niezależnie od dostępu do paliwa, czy prądu, ciągle nie traci na aktualności. Tego zdania jest również Kris Cleven, inżynier mechanik, który postanowił wrócić do początków tego wynalazku.

Na co dzień Kris pracuje w branży naftowej, a druk 3D to jego pasja i sposób na spędzanie wolnego czasu.

„Każdego dnia pracy obcuje z materiałami działającymi pod bardzo wysokim ciśnieniem, przez co są one eksploatowane do granic swoich możliwości. Czasem zdarza mi się coś zniszczyć. Zainteresowałem się drukiem 3D, aby wypełnić swój czas i rzucić sobie wyzwania. Lubię jednak drukować przedmioty które mają jakieś zastosowanie, w przeciwnym wypadku uważam to za zwykłe marnotrawstwo” – mówi.

Cleven, który obecnie mieszka w Houston w Teksasie, niedawno musiał stawić czoła przygotowaniom do burzy tropikalnej. Częścią tych przygotowań był zakup baniaków z wodą, na wypadek gdyby nie mógł opuścić domu przez dłuższy czas. Kiedy jednak przytaszczył je do domu, zaczął się zastanawiać jak w ogóle ma je opróżnić.Wtedy też w jego głowie zaświtał pomysł wydrukowania pompy.

Pompka zaprojektowana przez Krisa Clevena
Zaczął od narysowania szkicu ręcznej pompy, potem wymodelował ją w Solidworks 2015. Do druku wykorzystał drukarkę 3D – Ultimaker 2, której stworzenie wszystkich potrzebnych elementów zajęło około 5-6 godzin.

„Zdecydowałem się na tradycyjny wygląd pompy. Chciałem by była nieco rustykalna. Końcowy efekt całkowicie mnie zadowala”.

Wydrukowana w 3D pompka jest w pełni funkcjonalna
Na zdjęciach można zobaczyć, efekt końcowy pracy Krisa. Trzeba przyznać, że pod względem estetycznym jest bardziej niż zadowalający. Najważniejsze jednak, że pompka jest w pełni funkcjonalna i bez najmniejszych problemów jest w stanie wypompować wodę z wielkich bukłaków. Dla zainteresowanych – twórca na stronie Thingiverse.com umieścił pełen opis projektu, który można za darmo pobrać, aby własnoręcznie wykonać pompkę.

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala
One thought on “Ręczna pompa – tradycja w 3D

Komentowanie jest wyłączone.