Proteza ręki wydrukowana 3D w Polsce

Proteza ręki wydrukowana 3D w Polsce

Pisaliśmy już wielokrotnie na łamach portalu na temat osiągnięć medycznych związanych z wykorzystaniem druku 3D, zarówno tych na Świecie jak i w Polsce. Są takie wydarzenia, do których warto wracać i chwalić się nimi. Tym bardziej, kiedy dotyczą rodzimej branży. Wydarzenia opisane w niniejszym artykule miały miejsce wiosną 2015, jednak nadal są bardzo aktualne i mogą stanowić doskonały przykład i zachętę dla innych w najbliższej przyszłości. Zacznijmy jednak od początku. 

Tegoroczna edycja Pomorskiej Wiosny Ortopedycznej była poświęcona w szczególności wykorzystaniu technologii przyrostowych w dziedzinach Ortopedii i Traumatologii. Firma Bibus Menos, a dokładniej jej Dział Drukarek 3D wespół w zespół z zespołem lekarzy z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed, stworzyli jedną z pierwszych w Polsce protez dłoni.  Projekt ten bazował na open- sourceo’wym modelu 3D, jednak musiał zostać zoptymalizowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb siedemnastoletniego pacjenta. Do stworzenia wydruku zastosowano technologię FDM (FFF). Jest ona bowiem niskobudżetowa i pozwala na szybką i niedrogą wymianę wraz ze wzrostem młodej osoby.

Proteza ręki wydrukowana 3D przez firmę Bibus Menos

Przyjrzyjmy się właściwościom takiej protezy:

  • wydrukowana proteza nie jest w pełni funkcjonalna tak jak standardowa proteza ręki i może jedynie służyć jako narzędzie ułatwiające podstawowe czynności takie jak jedzenie, utrzymywanie szklanki z wodą lub wspomóc utrzymywanie równowagi podczas jazdy rowerem,
  • nie można wykonywać czynności wymagających dużej siły chwytu.

Proteza ręki wydrukowana 3D przez firmę Bibus Menos 1

Budowa oraz zasada działania protezy:

  • zasada działania protezy jest nieskomplikowana, a co za tym idzie koszt jej wykonania jest nieporównywalnie mniejszy od tradycyjnych protez,
  • proteza składa się z kilkunastu osobnych elementów w zależności od jej modyfikacji, które po wydruku zostają złożone w całość, oraz z systemu naciągu i luzowania linek,
  • zamknięcie dłoni jak i jej otworzenie następuje poprzez ruch nadgarstka, który w momencie zgięcia w dół powoduje napięcie się linek i zaciśnięcie dłoni.

Proteza ręki wydrukowana 3D przez firmę Bibus Menos 2

Model protezy został wykonany przy użyciu drukarki 3D firmy Stratasys – Fortus 400mc. Łączny czas wydruku zajął 16 godzin.

Źródło: Materiały własne firmy Bibus Menos Sp. Z o.o.

Autor: Milena Piskorz

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.