Proteza drukowana 3D, która ma chronić pacjentów przed infekcjami jamy ustnej

Proteza drukowana 3D, która ma chronić pacjentów przed infekcjami jamy ustnej

Naukowcy ze State University of New York w Buffalo, wykorzystali druk 3D do stworzenia nowego, innowacyjnego urządzenia stomatologicznego. Jest nią proteza szczęki 3D, która są w stanie leczyć nieprzyjemne infekcje grzybiczne, które często rozwijają się w ustach użytkowników protez.

W przeciwieństwie do innych metod leczenia, takich jak antyseptyczne płyny do płukania jamy ustnej i soda oczyszczona, które wymagają najpierw usunięcia protez, te nowa, drukowana 3D proteza, może być poddana leczeniu w trakcie noszenia. Wypełniona jest mikroskopijnymi kapsułkami, które okresowo uwalniają amfoterycynę B, lek przeciwgrzybiczny.

Zobacz także: Drukowanie 3D elektroniki bezpośrednio na ludzkiej skórze, staje się faktem [VIDEO]

„Głównym efektem tego innowacyjnego systemu druku 3D jest jego potencjalny wpływ na oszczędność czasu i kosztów „- mówi Praveen Arany, DDS, starszy autor badania i profesor nadzwyczajny. „Zastosowanie przeciwgrzybiczne może okazać się nieocenione wśród osób bardzo podatnych na zakażenie, takich jak osoby starsze, hospitalizowane lub niepełnosprawne”.

Zobacz także: Młody Argentyńczyk oferuje darmowe protezy 3D dla zwierząt domowych

Proteza drukowana 3D, która ma chronić pacjentów przed infekcjami jamy ustnej

Druk 3D szybko przejmuje produkcję oprzyrządowania dentystycznego. Technologia ta umożliwia ortodontom i chirurgom stomatologicznym tworzenie protez dentystycznych i innych urządzeń dentystycznych wraz z pacjentem, wykorzystując skanowanie 3D, aby idealnie dopasować je do siebie. Wysokowydajne żywice 3D, które wytwarzają materiały ceramiczne, takie jak akrylamid, zostały stworzone specjalnie do tego celu, a proces drukowania 3D umożliwia wytwarzanie osprzętu dentystycznego znacznie szybciej, niż konwencjonalne metody odlewania czy formowania.

Proteza drukowana 3D, która ma chronić pacjentów przed infekcjami jamy ustnej 1

Najnowszy przełom pokazuje potencjał coraz bardziej wystandaryzowanego procesu drukowania dentystycznego 3D, który można dostosować do bardziej zaawansowanych aplikacji. Zespół naukowców stworzył zestaw mikrokulek, które zawierały w sobie lek przeciwgrzybiczny, Amphotericin B, ulegający biodegradacji. Mikrokulki zostały następnie wszczepione w materiał protezy. Chronią lek podczas procesu drukowania, a następnie wraz z upływem czasu stopniowo uwalniają swoje ładunki do jamy ustnej pacjenta, aby zwalczać infekcje, które mogą powodować stan zapalny, zaczerwienienie czy obrzęk.

Proteza drukowana 3D, która ma chronić pacjentów przed infekcjami jamy ustnej 2

Projekt obejmował opracowanie nowej formy materiału akryloamidowego, która została zaprojektowana do przenoszenia ładunków przeciwgrzybiczych, a także nowego systemu pompy strzykawkowej, który był zdolny do łączenia polimeru dentystycznego i mikrokulek podczas procesu drukowania.

Dzięki testom protez 3D udowodniono, że podobną technikę drukowania można zastosować do wszczepiania leków w inne urządzenia, takie jak szyny, stenty czy odlewy. Następnym krokiem dla naukowców będzie wzmocnienie wytrzymałości mechanicznej wydrukowanych 3D protez. Zwiększony poziom porowatości materiału, który był wymagany do implantacji mikrokulek, nie spowodował pękania protezy, ale doprowadził do zmniejszenia wytrzymałości do 35 procent w porównaniu do konwencjonalnie produkowanych opraw. Zespół będzie kontynuował prace nad poprawą tej kwestii, jak również nad odpowiednim dopasowaniem kroju do pacjenta.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


2 thoughts on “Proteza drukowana 3D, która ma chronić pacjentów przed infekcjami jamy ustnej

Komentowanie jest wyłączone.