Poznajcie Zortrax Inkspire – nową, żywicową drukarkę 3D

Poznajcie Zortrax Inkspire – nową, żywicową drukarkę 3D

Polski producent drukarek 3D, Zortrax, wypuścił Zortrax Inkspire, pierwszą, desktopową drukarkę 3D, drukującą z żywic światłoutwardzalnych, opartą o technologię UV LCD.

Zortrax Inkspire wykorzystuje ekran LCD o wysokiej rozdzielczości i podświetlenie UV LED do utwardzania żywicy fotopolimerowej warstwa po warstwie. Pojedynczy piksel w Zortrax Inkspire mierzy 50 na 50 mikronów, zaś minimalna wysokość warstwy to zaledwie 25 mikronów. „Drukarka potrafi tworzyć detale widoczne jedynie pod mikroskopem. Szybkość i dokładność Zortrax Inkspire otwiera nowe możliwości w inżynierii precyzyjnej, protetyce dentystycznej czy jubilerstwie”- tłumaczy Rafał Tomasiak, prezes Zortrax.

Zobacz także: Technologiczne innowacje w Krakowie, Printed Conference już 17 października

Poznajcie Zortrax Inkspire - nową, żywicową drukarkę 3D druk 3D w biznesie Zortrax

„Technologia UV LCD polega na tworzeniu obrazu warstwy modelu na powierzchni fotopolimeru. Wykorzystuje do tego bardzo wysokiej rozdzielczości wyświetlacz LCD z ultrafioletowym podświetleniem LED. Sprawia to, że światło pada równomiernie na całą powierzchnię fotopolimeru, utwardzając całą warstwę modelu jednocześnie” – wyjaśnia Zortrax.

Zobacz także: Spersonalizowany implant drukowany 3D z dawką leku pomoże w przyszłości pacjentom

Poznajcie Zortrax Inkspire - nową, żywicową drukarkę 3D druk 3D w biznesie Zortrax 2 Poznajcie Zortrax Inkspire - nową, żywicową drukarkę 3D druk 3D w biznesie Zortrax 1

Zortrax Inkspire ma maksymalne pole robocze o wymiarach 74 x 132 x 175 mm (2,9 x 5,2 x 6,9 cala). Technologia działająca w laserowej stereolitografii (SLA) i cyfrowym przetwarzaniu światła (DLP) 3D rządzi się podobnymi zasadami. W SLA dokładność jest stała, ale szybkość działania jest odwrotnie proporcjonalna do ilości obszaru roboczego, zajmowanego przez model. W DLP, szybkość działania jest stała, ale precyzja spada wraz ze wzrostem ilości wykorzystywanego obszaru roboczego. Firma Zortrax oczekuje, że jej drukarka Inkspire będzie oferować stałą, wysoką prędkość i precyzję, niezależnie od tego, ile przestrzeni roboczej jest w użyciu.

Poznajcie Zortrax Inkspire - nową, żywicową drukarkę 3D druk 3D w biznesie Zortrax 3

Premiera Inkspire przewidziana jest na jesień tego roku. Urządzenie ma kosztować około 2699 dolarów.

 

Źródło: zortrax.com; 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.