Polski pomysł na kolonizację Marsa

Polski pomysł na kolonizację Marsa

Jedynym obiektem, który do tej pory wyszedł spod „ludzkiej ręki” i miał styczność z powierzchnią Marsa jest łazik Curiosity. Z pewnością dostarcza on wielu informacji na temat planety, warunków, jakie na niej panują, czy chociażby jej budowy. Niemniej jednak nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak na tej obcej ziemi odnalazłby się żywy organizm – w tym przypadku człowiek. Wielu naukowców oraz astronautów snuje dalekosiężne plany kolonizacji Marsa, która bez wątpienia nastąpi – prędzej, czy później…

Odkryć nieodkryte, poznać niepoznane

Grupa polskich naukowców już teraz pragnie przygotować się do tej niezwykłej podróży. Postawili sobie za cel budowę symulatora marsjańskiej placówki badawczej (tzw. analogowego habitatu), której głównym zadaniem będzie prowadzenie badań oraz przygotowanie pierwszych śmiałków do podboju czerwonej planety.

Habitat jest to baza, która miejmy nadzieje w niedalekiej przyszłości, pozwoli ludziom zasiedlić na początku Księżyc, a docelowo również planetę Mars. Jest to swego rodzaju inkubator, umożliwiający żywym organizmom przeżycie nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Jego ziemska wersja natomiast stanowi swego rodzaju poligon doświadczalny, umożliwiający przeprowadzanie szeregu testów i badań służącym dostosowaniu konstrukcji habitatu oraz sprawdzenie, czy i na ile ludzki organizm jest sobie w stanie poradzić w kosmosie.

Oto, jak prezentuje się projekt habitatu:

Polski pomysł na kolonizację Marsa

Z myślą o podboju kosmosu

Potężne agencje kosmiczne włączyły się do rywalizacji o miano pierwszej, która zasiedli Marsa, wśród konkurencji znajdują się również zapaleńcy z Polski. Pomimo ograniczonych funduszy i znacznej przewagi ze strony bogatych agencji, nasi rodacy ani przez chwilę nie wątpią w swój sukces.

Polska wersja analogowego habitatu ma stanąć pod Tarnowem, w miejscu gdzie znajduje się największe prywatne obserwatorium astronomiczne w Polsce – utworzone przez dr Bogdana Wszołka. Obecnie polski zespół składa się z 12 osób, ekspertów z wielu dziedzin. Na pokładzie jest m.in. grafik, architekt, informatyk, medyk, a nawet filmowiec. Prace nad projektem trwają, jednak ekipa nie ukrywa, że do pełnego sukcesu brakuje im funduszy. Ze względu na swój krótki staż nie mogą liczyć na dofinansowanie rządowe. Pozostaje im jedynie wiara, że projekt spotka się z dobrym przyjęciem i wesprą go zwykli ludzie.

Chcecie pomóc? Szczegóły znajdziecie na http://marshub.org/.

P.S. Dla tych, którzy zdecydują się na finansowe wsparcie projektu, organizatorzy przygotowali wiele ciekawych atrakcji (m.in. liczne gadżety oraz wykłady).

Źródło: polakpotrafi.pl/projekt/baza-ksiezycowa-pod-krakowemProfesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)