Polska drukarka 3D Zortrax M200 usprawni procedurę usuwania żylaków

Polska drukarka 3D Zortrax M200 usprawni procedurę usuwania żylaków

Wśród wielu zastosowań druku 3D w dziedzinie medycyny jak na przykład modelowaniu pre-chirurgicznym czy tworzeniu implantów, jest pewne zastosowanie, nieco przemilczane przez media. A może ono mieć istotny wpływ na świat medycyny. Chodzi mianowicie o produkcję na żądanie, niestandardowych narzędzi chirurgicznych. Jest to znacząca część operacji, ale możliwości w tej dziedzinie dopiero niedawno zaczęły być badane. Zortrax, jeden z wiodących producentów drukarek 3D w Polsce, we współpracy z dr Maciejem Feligą, zbudowali pierwszą na świecie wydrukowaną 3D, wyciągarkę, znajdującą zastosowanie podczas endowaskularnej metody usuwania żylaków.  

Czym jest chirurgia endowaskularna (wewnątrznaczyniowa)?

Coraz szybszy rozwój technik wewnątrznaczyniowych, jest wynikiem obserwowanej od jakiegoś czasu tendencji do zmniejszania urazowości zabiegów. W przypadku większości chorób układu tętniczego i żylnego, coraz częściej wybiera się właśnie metody endowaskularne. W Polsce głównym sposobem leczenia skutków niewydolności żylnej kończyn dolnych, jest znacznie starsza metoda nazywana metodą Babocka, lub inaczej strippingiem. Pomimo niezaprzeczalnego efektu terapeutycznego, sposób ten ma swoje wady. Chociażby pozostawione po zabiegu, blizny czy też – krwiaki.
Przewagą metody endowaskularnej, jest brak blizn i znacznie krótszy czas rekonwalescencji. W przeciwieństwie do wspomnianej wcześniej metody Babocka, pacjent w niektórych przypadkach, już po zakończeniu zabiegu i założeniu opatrunku, może iść do domu. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, czyli takim, gdzie anestezji podlega tylko to miejsce wprowadzania do tętnicy śluzy naczyniowej. Jest to mniej obciążający sposób, niż w przypadku tradycyjnego znieczulenia.
Na rynku jest kilka technik endowaskularnych.  Najpopularniejszą jest metoda z użyciem lasera. W jej przypadku żyły zamyka się  od środka, wprowadzając światłowód, który dostarczając odpowiednią energię zamyka żylaki.
Do takich procedur zalicza się metody, w których źródłem energii są fale radiowe, czy chociażby para wodna – tzw metoda SVS (Steam Vein Sclerosis).

Pomimo licznych zalet, wewnątrznaczyniowe zabiegi wymagają od lekarza, dużej precyzji, zręczności i opanowania. Szczególnie przy wprowadzaniu i wyprowadzaniu światłowodu czy też cewnika.

Na zdjęciu: dr n. med. Marcin Feliga | fot. materiały prasowe

Jak wszyscy dobrze wiemy, czynnik ludzki jest zawodny. Mechanizm dobrego, prawidłowego zamknięcia żyły w układzie powierzchownym, polega na tym żeby podać odpowiednią moc na odpowiednią długość żyły.

– mówi dr Maciej Feliga.

Jesteśmy zmęczeni, wykonujemy wiele operacji. Do czego to może doprowadzić? Do tego, że będziemy cofać się światłowodem za wolno. Spowodujemy tym przebarwienie skóry, podrażnienie tkanki podskórnej, oparzenie.

Do zniwelowania tego problemu stworzona  właśnie została wyciągarka. W wyciągarce zastosowano mechanizm, podobny do typowego wyciągu narciarskiego. Mechanizm powoduje prawidłowe i jednostajne przesuwanie światłowodu, nie uszkadzając go. Wyciągarka zawsze  z tą samą szybkością i w tym samym czasie usunie światłowód z żyły, powodując w 100% prawidłowe jej zamknięcie.

zortrax-3D-printed-winch4-1024x695

Urządzenie stworzył i zaprojektował inżynier Robert Klaczyński we współpracy z dr Maciejem Feligą z podwarszawskiej kliniki. W wyniku współpracy, obudowa i wiele innych elementów całości, zostało wydrukowanych na drukarce 3D Zortrax M200. Urządzenie zostało już użyte w kilku operacjach w klinice MEDIQ w Legionowie.
Zaprojektowane jest tak, by nie uszkodzić przewodu podczas wyciągania go z żyły. Gwarantuje jednostajną prędkość i stabilne ruchy.

wciągarka2

Firma Zortrax złożyła wnioski patentowe, zarówno na rynek polski, jak i międzynarodowy.

W Polsce zwiększa się liczba ludzi zgłaszających problemy z żylakami. Szacuje się, że w naszym kraju, co 4 dorosła osoba, ma problemy z wydolnością żył kończyn dolnych. Zastosowanie w zabiegach stworzonej technologią druku 3D wyciągarki, z pewnością usprawni zabieg i może w przyszłości spowoduje spadek zmniejszenie kosztów jego wykonania.

Źródło:

http://3dprintingindustry.com/2015/09/08/zortrax-3d-printer-used-improve-varicose-vein-removal-procedure/
http://www.nowoczesna-klinika.pl/

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Adam RuszkowskiAdam R. – pasjonat sportu i gier komputerowych. Entuzjasta piłki nożnej, posiadający zalążki zamiłowania do nowych technologii. Na co dzień student Analityki Społecznej na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. W przeszłości student Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Łódzkiej. Zaocznie uprawiający kolarstwo i piłkę nożną. Mawiają – humanista o umyśle ścisłym.