Polscy naukowcy zbudowali w pełni funkcjonalne serce 3D

Polscy naukowcy zbudowali w pełni funkcjonalne serce 3D

Część nowinek ze świata 3D opisywanych przez nas stanowi ciekawe źródło wiedzy, rozrywki, czy chociażby zabawy. Istnieje jednak jedna, bardzo poważna branża, która dzięki technologii 3D może ratować ludzkie życie i zdrowie. Mowa oczywiście o medycynie.

Tym razem coś z naszego rodzimego podwórka

Grupa naukowców, reprezentująca Wojskową Akademię Techniczną, stworzyła na potrzeby swoich badań w pełni funkcjonalne serce, wykonane w technologii druku 3D. Główny cel tego przedsięwzięcia stanowią badania nad innowacyjnymi metodami analizy oraz pomiaru funkcjonowania tego mięśnia. Testy i badania na żywych organach z wiadomych przyczyn są trudne, a nierzadko również niemożliwe.

Grupa, w skład której wchodzą m.in. doktorzy Krzysztof Murawski, Leszek Grad, Artur Arciuch oraz profesor Tadeusz Pustelny wraz ze swoimi podopiecznymi, postanowiła stworzyć model organu, który pozwoli im na swobodne przeprowadzanie licznych badań i testów. Głównym celem jaki im przyświeca, jest lepsze poznanie tego, jakże ważnego mięśnia oraz praca nad  rozwiązaniami pozwalającymi na szybkie leczenie chorób związanych z tym narządem.

Medycyna a technologia 3D

Ścieżki tych 2 dziedzin splatały się już wielokrotnie (np. w przypadku budowy narzędzi chirurgicznych, czy protez), jednak do tej pory nikt nie próbował drukować narządów. To niewątpliwie wielki przełom, który może uratować zdrowie i życie setkom tysięcy schorowanych osób.

O sercu słów kilka…

Pamiętajcie, że to Rabbit Form, więc nie możemy pozwolić sobie na pominięcie kwestii technicznych. Serce 3D zaprojektowane i zbudowane przez Polaków przypomina swego rodzaju pompkę (w sumie prawdziwe serce również jest pompką). Do jego zbudowania posłużyli się on drukarką M200 dostarczoną przez firmę Zortrax. Sztuczny mięsień składa się z 2 komór (wydrukowanych w 3D) oraz specjalnej membrany, która z wiadomych względów nie mogła zostać wydrukowana w tej technologii.

A tak wygląda to dzieło „polskiej myśli technicznej”:

Polscy naukowcy zbudowali w pełni funkcjonalne serce 3D

Źródło: http://www.openbiomedical.org/Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


One thought on “Polscy naukowcy zbudowali w pełni funkcjonalne serce 3D

Komentowanie jest wyłączone.