Plastik ABS

Plastik ABS

Plastik ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy) – najczęściej używany filament w druku 3D techniką FDM/FFF. Jest to rodzaj twardego tworzywa odpornego na zarysowania oraz działanie niektórych substancji, np. ługów i olejów. Reaguje natomiast z kwasami. Ma stosunkowo dużą termoodporność, a elastyczność uzyskuje przy ok. 90°C. Jego temperatura upłynnienia to ok. 220–250°C. Cechuje się też dużą kurczliwością podczas stygnięcia. Plastik ABS ma bardzo długi okres rozpadu, jest zatem wytrzymały. Może zostać poddany recyklingowi. Przy podgrzewaniu i roztapianiu tego materiału wydzielają się substancje toksyczne, dlatego nie może mieć kontaktu z żywnością.

Wydruki wykonane z ABSu charakteryzują się słabym połyskiem. Polerowanie ABSu jest trudnym zadaniem, ze względu na jego twardość. Najczęściej w tym celu stosuje się obróbkę chemiczną. Filament ten jest wodoprzepuszczalny.

ABS jest tanim materiałem i ma bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też jest tak bardzo popularny. Wykorzystuje się go do produkcji elementów sprzętu AGD, urządzeń sanitarnych, osłon części elektronicznych, zabawek oraz ozdób.Portal o druku 3D i Wirtualnej rzeczywistości