Pierwszy na świecie, drukowany 3D most zostanie zainstalowany w przyszłym roku w Amsterdamie

Pierwszy na świecie, drukowany 3D most zostanie zainstalowany w przyszłym roku w Amsterdamie

Pierwszy na świecie most ze stali, drukowany 3D, zostanie zainstalowany w Amsterdamie w przyszłym roku. Został już zaprezentowany podczas holenderskiego tygodnia designu, który ma miejsce w dniach 20 – 28 października 2018 roku.

Most drukowany 3D został stworzony przez holenderską firmę MX3D oraz matematyków z The Alan Turing Institute i Arup. Prace nad projektem tego 12- metrowego mostu dla pieszych rozpoczęły się w 2015 roku. Teraz most jest w pełni wydrukowany i gotowy do rozpoczęcia ostatecznej instalacji w dzielnicy czerwonych latarni, De Wallen w Amsterdamie.

Zobacz także: Amsterdam: nad kanałem zawiśnie stalowy most wydrukowany 3D

„Miasto właśnie rozpoczęło prace renowacyjne na ścianie kanału, na które czekaliśmy od dwóch lat. Potrwają około sześciu miesięcy.”

Zobacz także: W Holandii powstaną pierwsze domy wydrukowane 3D

Pierwszy na świecie drukowany most 3D zostanie zainstalowany w przyszłym roku w Amsterdamie 2 Pierwszy na świecie drukowany most 3D zostanie zainstalowany w przyszłym roku w Amsterdamie 3

Pierwotny plan polegał na wydrukowaniu mostu w powietrzu, przy użyciu niestandardowych, robotycznych ramion, zawieszonych nad kanałem, aby stopniowo zbudować struktury wspierające. Pomysł ten został ostatecznie porzucony ze względu na obawy dotyczące kontroli ochrony środowiska i ingerencji ze strony pieszych.

Pierwszy na świecie drukowany most 3D zostanie zainstalowany w przyszłym roku w Amsterdamie 1 Pierwszy na świecie drukowany most 3D zostanie zainstalowany w przyszłym roku w Amsterdamie

Wykorzystanie technologii druku 3D to nie jedyny, nowatorski aspekt tego niezwykłego projektu. Aby zapewnić bezpieczeństwo i optymalną wydajność, wydrukowana 3D, stalowa konstrukcja będzie wyposażona w szereg czujników, które będą przekazywać inżynierom i projektantom ważne informacje. Ten „inteligentny” most będzie monitorował własne „zdrowie”, rejestrował liczbę osób przechodzących przez niego i ich prędkość oraz dokonywał pomiarów takich rzeczy jak rozproszenie masy ciała i jakość powietrza. Ze zgromadzonych danych powstanie również model mostu w formie „cyfrowego bliźniaka”, który umożliwi w przyszłości prowadzenie podobnych projektów.

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.