Pierwszy implant szczęki drukowanej 3D dla dziecka

Pierwszy implant szczęki drukowanej 3D dla dziecka

Technologia druku 3D została zastosowana do wszystkich ważnych i często ratujących życie procedur chirurgicznych, ponieważ zapewnia elastyczność projektowania, a także szybkość produkcji, która nie ma sobie równych w żadnej innej technice. Rekonstrukcja twarzy jest dziedziną, w której drukowanie 3D jest szczególnie użyteczne.

Najnowszy przełom w dziedzinie rekonstrukcji twarzy nastąpił w Chinach, gdzie dziesięcioletni chłopiec otrzymał wszczepiony 3D implant szczęki. Został on opracowany przez chirurgów w celu naprawy żuchwy po powikłaniach związanych z guzem. Chirurdzy ze szpitala Shandong University leczyli młodego chłopca, który cierpiał na ameloblastomę. Ta rzadka postać guza zwykle tworzy się wokół zębów i może wpływać na dolną i górną szczękę. Początkowe chirurgiczne usunięcie niebezpiecznego guza niestety doprowadziło do osłabienia i uszkodzenia dolnej szczęki chłopca. Cierpiał na złamanie żuchwy, które spowodowało deformację twarzy. Było to nie tylko wyniszczające i traumatyczne, ale także utrudniało chłopcu jedzenie, ponieważ wpłynęło to na sposób, w jaki jego usta otwierały się i zamykały.

Zobacz także: Jak druk 3D uratował moją żonę

Zespół chirurgów, prowadzony przez chirurga Lai Qingguo, zdecydował, że konwencjonalna rekonstrukcja twarzy jest zbyt niebezpieczna dla pacjenta w tak młodym wieku, więc zadecydował o wykorzystaniu technologii druku 3D, aby znaleźć lepsze rozwiązanie. Qingguo zdawał sobie sprawę z potencjału druku 3D do produkcji implantów i wszelkiego rodzaju protez i uznał, że będzie to dobry sposób na zrekonstruowanie twarzy chłopca. Zespół opracował projekt, który następnie został wydrukowany 3D przy użyciu stopu tytanu.

Zobacz także: Mikro narzędzia 3D inspirowane sztuką origami są wykorzystywane w chirurgii

Całkowity czas zabiegu wynosił około 3 godzin, a drukowana 3D szczęka była łatwa do implantacji, ponieważ opierała się na modelu cyfrowym, który zawiera elementy twarzy pacjenta, renderowane wirtualnie. Wszystko to miało miejsce w styczniu, a szpital przekazał prasie komunikat, że operacja okazała się sukcesem. Trzy miesiące to przewidywany czas, jaki zajęło uzdrowienie twarzy chłopca i dostosowanie się do drukowanego 3D, tytanowego elementu.

Pierwszy na świecie implant szczękowy 3D miał miejsce w Walii w zeszłym roku, kiedy to kobieta również doświadczyła skutków usunięcia guza w okolicy twarzy. W celu wytworzenia implantu szczęki z tytanu, który idealnie pasowałby do pozostałej kości, wykonano tomografię komputerową, która również okazała się wielkim sukcesem. Kilka lat wcześniej chirurdzy zaczęli wykorzystywać dokładne, trójwymiarowe formy do twarzy, które następnie wypełniano polimerem lub innym materiałem, aby ustawić i utworzyć dokładny implant. Wykorzystanie technologii 3D do projektowania i bezpośredniego wytwarzania implantu jest obecnie stosunkowo powszechnym procesem w Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.