Performance, czyli drukowana żywność 3D dla osób starszych

Performance, czyli drukowana żywność 3D dla osób starszych

Kiedy się starzejemy z pozoru proste czynności zaczynają nam nastręczać coraz więcej problemów. Jednym z nich może być np. spożywanie posiłków. Osobiście nie znam nikogo, może z wyjątkiem małych dzieci, kto lubiłby papkowate jedzenie. Jak zatem celebrować przyjemność jedzenia, kiedy w podeszłym wieku jest to utrudnione? 

Doświadczenie udaru mózgu lub demencja powodują znaczne utrudnienia w odżywianiu. Częstokroć choroby te zmuszają pacjentów do spożywania posiłków w zmiksowanej, niezbyt apetycznej i zachęcającej formie. Nie da się pominąć faktu, że np. rozgotowane jedzenie bywa też mniej pożywne. Dlatego też specjaliści w dziedzinie żywienia wykorzystują żywność drukowaną 3D, aby podnieść komfort jedzenia osób starszych. W tym celu powstał europejski projekt „PERFORMANCE” (Personalized Food for the Nutrition of Elderly Consumers – Spersonalizowana Żywność dla Żywienia Starszych Konsumentów ).

Jedzenie drukowane 3D zaspokoi kulinarne potrzeby osób w podeszłym wieku 1

Projekt ten opiera się na koncepcji wykorzystania technologii 3D, aby pomóc odtworzyć nie tylko smak ulubionych dań, ale także teksturę czy wartości odżywcze. Inicjatywa drukowanej żywności 3D została już w prawdzie zaprezentowana w domu opieki osób starszych dużo wcześniej, ale najnowsze przedsięwzięcie wykorzystuje druk 3D, aby odtworzyć rzeczywistą formę i uczucie spożywania dań w ich klasycznej formie.

Projekt obejmuje kilka krajów europejskich, w tym np. Włochy, Austrię, Holandię i Danię. Wykorzystując składniki w formie puree z użyciem technologii druku 3D można „ożywić” jedzenie, nadając mu naturalną fakturę i oryginalny kształt. W ten sposób PERFORMANCE daje osobom starszym dostęp do żywności, takiej jak np. klasyczne gnocchi czy groch. Użycie technologii 3D nie tylko pozwala na ponowne „przeprojektowanie” produktów do ich naturalnej postaci. Są one także spersonalizowane pod kątem składników odżywczych czy wielkości porcji w zależności od potrzeb danego pacjenta.

Jedzenie drukowane 3D zaspokoi kulinarne potrzeby osób w podeszłym wieku 2

Groszek drukowany 3D

Zanim taka żywność zostanie wydrukowana 3D, PERFORMANCE wykorzystuje algorytm zaprogramowany przez niemiecką firmę informatyczną Sanalogic, który monitoruje wartość odżywczą każdego pacjenta w ciągu tygodnia. Inne europejskie przedsiębiorstwa także włączyły się w projekt i pomogły zaprojektować specjalne opakowania do przechowywania takiej żywności.

Zobacz film promujący ideę Performance:

Źródło: http://3dprintingindustry.com/2015/10/20/the-performace-concept-a-full-3d-printed-meal-to-satisfy-every-elderly-persons-appetite/

 Autor: Milena PiskorzNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


One thought on “Performance, czyli drukowana żywność 3D dla osób starszych

Komentowanie jest wyłączone.