Perfect Day – wegańskie mleko, które powstaje z udziałem biodrukarki 3D

Perfect Day – wegańskie mleko, które powstaje z udziałem biodrukarki 3D

Założony przez Ryana Pandyę i Perumala Gandhiego, Perfect Day, to firma z siedzibą w San Francisco, której misją jest dostarczenie konsumentom produktów mlecznych, które nie są pochodzenia zwierzęcego. Do realizacji tego celu wykorzystują biodrukarki 3D, które tworzą i wstawiają sekwencję DNA do drożdży, które uczestniczą w procesie wytwarzania białek mlecznych.

To, co odróżnia mleko Perfect Day od innych produktów mlecznych pochodzenia zwierzęcego, to kazeina i białka serwatkowe, które są molekularnie identyczne z białkami zawartymi w mleku, które pochodzi od krów. Tworzą one białka mleczne poprzez dodanie zmodyfikowanej wersji krowiego DNA do mikroflory drożdżowej, przyczyniając się do wytwarzania serwatki i kazeiny podczas fermentacji cukrem. Biodrukarka 3D służy do umieszczania DNA w określonych miejscach w drożdżach. Po fermentacji mikroflora jest filtrowana, pozostawiając tylko białka mleczne.

Zobacz także: Bioniczne grzyby pokryte cyjanobakteriami drukowanymi 3D, które wytwarzają bioprądPerfect Day - wegańskie mleko, które powstaje z udziałem biodrukarki 3D

Zobacz także: Genecis przetwarza odpady żywnościowe m.in w bioplastik do druku 3D

Mleko Perfect Day – jak głosi firma – jest wegańskie, bez laktozy, wolne od hormonów i antybiotyków a także wolne od cholesterolu. Ponadto jest bogate w białko, ma dłuższy okres przydatności do spożycia (niż tradycyjne mleko), a co najważniejsze, w rzeczywistości smakuje jak mleko. Z ponad 24 milionami dolarów ze zgromadzonych funduszy z serii A, Perfect Day był w stanie opracować i opatentować proces fermentacji.

Perfect Day - wegańskie mleko, które powstaje z udziałem biodrukarki 3D 1

„Cieszymy się, że możemy współpracować z Archer Daniels Midland (ADM), światowym liderem w dziedzinie fermentacji, aby przyspieszyć nasze wejście na rynek. Dzięki temu partnerstwu umożliwimy markom tworzenie ulubionych produktów w bardziej przyjazny, ekologiczny sposób. „- powiedział Ryan Pandya

„Od dziesięcioleci Archer Daniels Midland jest liderem białek roślinnych” – powiedziała Victoria de la Huerga, wiceprezes ADM Ventures. „Cieszymy się, że możemy współpracować z Perfect Day, aby dostarczyć uzupełniające źródło białka mlecznego, które może doprowadzić do niezliczonych możliwości dla innowatorów i konsumentów żywności”.

 

Źródło: 3ders.org; perfectdayfoods.comNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.