Parametryczna architektura Łodzi – zobacz jak odbywały się warsztaty w ramach Festiwalu Myślenia Projektowego

Parametryczna architektura Łodzi – zobacz jak odbywały się warsztaty w ramach Festiwalu Myślenia Projektowego

W miniony weekend w ramach Festiwalu Myślenia Projektowego odbyły się warsztaty z programowania parametrycznego. Każdy z uczestników dostał możliwość wykreowania parametrycznego fragmentu Ziemi Obiecanej XXI w. Całość miałaby stymulować użytkowników do odkrywania i rozwijania w sobie cech twórczych.

Uczestnicy wspólnie zastanawiali się jak mógłby wyglądać skwer na rogu ulic Traugutta i Sienkiewicza w Łodzi. Przypominam, że ulica Traugutta znajduje się w bliskim położeniu obecnie remontowanego Dworca Łódź Fabryczna . Obszar w jego pobliżu niedługo stanie się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. Będzie to niejako przestrzeń zapraszająca turystów do wnętrza miasta. Zatem „operacja parametryzacja” konkretnego terenu, która ma szansę stać się w pełni funkcjonalną atrakcyjną i niestandardową przestrzenią aktywności społecznej, stała się więc wyzwaniem dla grupy młodych projektantów.

WARSZTATY- parametryczna architektura Łodzi

Dzięki FABRIC:action i RabbitForm, warsztatowicze mogli zaznajomić się z nowoczesnymi narzędziami generatywnymi. Pierwszego dnia poznali m.in. tajniki programów Rhinoceros i Grasshoper. Dowiedzieli się w jaki sposób powstawał projekt Gherkin i krok po kroku mogli prześledzić etapy kreowania jego bryły. Kolejnym etapem było wdrożenie uczestników w obszar druku 3D. Pod koniec dnia zostali podzieleni na grupy, które wspólnie szukały inspiracji do swoich projektów.

WARSZTATY- parametryczna architektura Łodzi 1

Druga i ostatnia część warsztatów rozpoczęła się od prezentacji wszystkich inspiracji i wybrania koncepcji. Przez całą niedzielę grupy intensywnie pracowały nad swoimi projektami. Rozchwytywani trenerzy mieli ręce pełne pracy. Każda grupa dostarczała ekspertom wiele zadań do rozwiązania. Jednak było warto podjąć wspólny wysiłek. Poza poznaniem Rhino i Grasshoper’a, uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób przygotować pliki pod kątem druku 3D. Jeszcze tylko wybór koloru i poszło. Efekty końcowe przerosły oczekiwania nawet samych uczestników. Niektórzy z nich po raz pierwszy mieli okazję wydrukować swój projekt na drukarce 3D, więc cały proces wzbudził w nas ekscytację.

WARSZTATY- parametryczna architektura Łodzi 2

Podczas zajęć powstały trzy niesamowite propozycje tworzące nową tożsamość tego miejsca. Bioniczne struktury wypełniły pustkę, nadając miejscu unikalny charakter, którego nie powstydziłby się zerkający z naprzeciwka Rubinstein. Praca nad projektem umożliwiła studentom poznanie nieużywanych przez nich dotąd programów. Ponadto adepci mogli poznać najnowsze tendencje projektowe oraz puścić wodze wyobraźni.

WARSZTATY- parametryczna architektura Łodzi 3

Świetna atmosfera, profesjonalni prowadzący, kreatywni uczestnicy – tak wyglądał przepis na udane warsztaty. Organizatorom dziękujemy, spisali się na medal. A my z  niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty. Może dołączysz do nich i Ty?

Autor: Paulina Kubicz