Para Holendrów wyruszy w podróż na Antarktydę pojazdem Solar Voyager, zasilanym energią słoneczną

Para Holendrów wyruszy w podróż na Antarktydę pojazdem Solar Voyager, zasilanym energią słoneczną

Liesbeth i Edwin ter Velde z Clean2Antarctica, przygotowują się do wyprawy na biegun południowy. Podróż odbędzie się pojazdem o nazwie Solar Voyager, który ma być  zbudowany z komponentów drukowanych 3D i zasilany całkowicie energią słoneczną.

Projekt wyprawy pojazdem Solar Voyager jest inicjatywą holenderskiej pary, która promuje ruch „zero waste”. Koncentruje się on m.in. na generowaniu możliwie jak najmniejszej ilości odpadów. Podróż do jednego z najzimniejszych miejsc na Ziemi, Antarktydę ma się rozpocząć 28 listopada 2018 roku i potrwać 30 dni.

Zobacz także: Badania pokazują, że druk 3D poprawia umiejętność myślenia projektowego w szkołach podstawowych

Para Holendrów wyruszy w podróż na Antarktydę pojazdem Solar Voyager, zasilanym energią 2

Para Holendrów wyruszy w podróż na Antarktydę pojazdem Solar Voyager, zasilanym energią słoneczną Druk 3D praktycznie

„Antarktyda zawiera 90% lodu na świecie i nie należy do nikogo (…) Chcemy zwiększyć świadomość dotyczącą traktatu antarktycznego. Jeśli nie zostanie przedłużony w 2048 roku, kontynent zostanie otwarty do komercyjnej eksploatacji. „- wyjaśniła para

Para Holendrów wyruszy w podróż na Antarktydę pojazdem Solar Voyager, zasilanym energią 3

Zobacz także: German RepRap zaprezentował L280, pierwszą drukarkę 3D w technologii Liquid Additive Manufacturing (LAM)

Para Holendrów wyruszy w podróż na Antarktydę pojazdem Solar Voyager, zasilanym energią

Aby zbudować Solar Voyager z plastikowych odpadów, para zaprojektowała heksagonalny element, zwany HexCore przy wykorzystaniu materiałów z recyklingu. „Wydrukowaliśmy 4000 HexCore na 40 drukarkach tak, aby konstrukcja była lekka i wytrzymała. Do podwozia użyto 200 kg tworzywa sztucznego, które następnie połączono, tworząc strukturę pojazdu”.

Para Holendrów wyruszy w podróż na Antarktydę pojazdem Solar Voyager, zasilanym energią 1

Solar Voyager jest zasilany energią słoneczną za pomocą dziesięciu paneli słonecznych. Porusza się z prędkością 8 km/h – ta niska prędkość maksymalizuje wydajność energii generowanej przez panele słoneczne. Składa się z kabiny wystarczająco dużej dla dwóch osób i dwóch przyczep na ośmiu specjalnych, miękkich oponach, wyposażonych w siatki wzmacniające. Przyczepy obsługują 10 paneli słonecznych, a także mieszczą wystarczającą ilość pokarmu na 47 dni. Każdy panel waży około 25 kilogramów. W nagłych wypadkach pojazd będzie wyposażony w dwie 60 -kilogramowe baterie o łącznej mocy 10 kWh.

Parze Holendrów ma dodatkowo towarzyszyć 3 – osobowa grupa wsparcia, która będzie filmować podróż i interweniować tylko wtedy, gdy okaże się to niezbędne.

 

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.