P-rouette, baletki, które mają zmniejszyć ból stóp u tancerzy

P-rouette, baletki, które mają zmniejszyć ból stóp u tancerzy

Hadar Neeman, absolwentka Bezalel Academy of Art and Design w Jerozolimie, stworzyła spersonalizowane baletki, wykorzystujące technologię druku 3D w celu zmniejszenia bólu stóp tancerza. Model nazywa się P-rouette.

Baletki P-rouette stworzyła Hadar Neeman, która ukończyła studia z zakresu projektowania produktów i szukała pola, na którym mogłaby zastosować metody drukowania 3D. Po zobaczeniu obrażeń – zranionych stóp i krzywo uniesionych palców u swojej przyjaciółki, Neeman zdała sobie sprawę, że druk 3D może również posłużyć do ulepszenia butów noszonych przez tancerzy baletowych.

Zobacz także: ECCO uruchamia Quant-U, pilotażowy projekt drukowanych butów 3D

P- rouette, baletki, które mają zmniejszyć ból stóp u tancerzy

Baletki P-rouette wyposażone są w specjalny, drukowany 3D element i są dopasowane do stopy użytkownika tak, by były bardziej wytrzymałe niż ich tradycyjny odpowiednik.

Zobacz także: Peak Sport wdraża druk 3D do produkcji butów do siatkówki

P- rouette, baletki, które mają zmniejszyć ból stóp u tancerzy 1

P- rouette, baletki, które mają zmniejszyć ból stóp u tancerzy 2

„Im więcej dowiedziałam się o obuwiu do baletu, tym bardziej zdałam sobie sprawę, że istnieje potencjał ulepszenia istniejącego obuwia”- wyjaśnił Neeman.

Stworzenie adaptacyjnych butów P-rouette jest procesem wieloetapowym. Początkowo stopa tancerza jest skanowana za pomocą aplikacji na telefon komórkowy. Skanowanie jest następnie wykorzystywane do tworzenia szczegółowej mapy, a następnie modelu 3D. Podeszwa butów pointe jest modelowana przy użyciu lekkiego polimeru kratowego, aby idealnie dopasować się do konturów stopy. Satynowa, górna część buta została obcięta.

P- rouette, baletki, które mają zmniejszyć ból stóp u tancerzy 3

Górna część tkaniny jest zintegrowana z podeszwą podczas procesu drukowania 3D, dzięki czemu tkanina jest „uwięziona” między zadrukowanymi warstwami. Nie ma potrzeby mocowania tych części za pomocą kleju lub ściegów. Korpus buta wykonany jest z elastycznego, satynowanego materiału. Autorka projektu twierdzi, że baletki P-rouette charakteryzują się trzykrotnie dłużą wytrzymałością, niż tradycyjnie wykonywane obuwie dla tancerzy baletowych.

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.