Oświetlenie wytwarzane w technologii Rapid Liquid Printing (RLP)

Oświetlenie wytwarzane w technologii Rapid Liquid Printing (RLP)

Laboratorium MIT i szwajcarski projektant Christophe Guberan zaprezentowali kolekcję nowych produktów oświetleniowych i artykułów gospodarstwa domowego w nowojorskiej galerii Patrick Parrish, wykorzystując innowacyjną technologię drukowania 4D, Rapid Liquid Printing (RLP).

Rapid Liquid Printing (RLP) fizycznie „rysuje” w zawiesinie żelu za pomocą różnorodnych materiałów – począwszy od plastiku, gumy czy pianki. Materiały te wiążą się tylko ze sobą, a nie z żelem. Następnie są napompowywane do odpowiednich rozmiarów. Ponieważ nie ma innej komory niż kadź z żelem, technologia ta może zostać w przyszłości użyta do drukowania dużych, niestandardowych produktów 3D.

Zobacz także: Oświetlenie w paryskim stylu. Lampy w 3D od LPJACQUES

Obecnie technika wytwarzania 4D realizuje gotowe do wprowadzenia na rynek produkty, takie jak na przykład lampy i wazony.

Zobacz także: Inteligentna, betonowa ściana projektu NOWLab i BigRep

Oświetlenie wytwarzane w technologii Rapid Liquid Printing (RLP) Oświetlenie wytwarzane w technologii Rapid Liquid Printing (RLP) 1

Zespół wydrukował 4D wazony, lampy, wisiorki i kinkiety wykonane z elastycznego silikonu i nadmuchał je do kształtu okrągłego oświetlenia.

Oświetlenie wytwarzane w technologii Rapid Liquid Printing (RLP) 4

Oświetlenie wytwarzane w technologii Rapid Liquid Printing (RLP) 5

Wydrukowana guma silikonowa, materiał, który byłby prawie niemożliwy do wyprodukowania przy użyciu innej technologii drukowania, pozwala na rozciągnięcie skóry wokół dowolnej struktury, co powoduje, że obiekt jest znacznie większy, niż oryginalna objętość wydruku.

Oświetlenie wytwarzane w technologii Rapid Liquid Printing (RLP) 2

Oświetlenie wytwarzane w technologii Rapid Liquid Printing (RLP) 3

Oświetlenie wraz z wazonami są dostępne w cenach wahających się od 95 do 3,200 USD w zależności od wielkości i złożoności obiektu. Liquid to Air: Pneumatic Objects jest obecnie prezentowany w Galerii Patrick Parrish przy ulicy 50 Lispenard na Manhattanie do 26 sierpnia.

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.