Kilka tygodni temu do życia powołany został specjalny program dedykowany miłośnikom technologii 3D. Thingiverse Developer Program, bo tak brzmi jego pełna nazwa, zapoczątkowała firma Makerbot.
O Makerbot słów kilka
Makerbot to niekwestionowany lider w swojej dziedzinie (3D – dla przypomnienia). Dzięki niebywałemu doświadczeniu, zapałowi, ale także chęci do dzielenia się swoją wiedzą z innymi, ekipa stworzyła serwis Thingiverse.
O społeczności
Thingiverse to portal zrzeszający ogromną społeczność entuzjastów 3D z całego Świata. Większość zainteresowanych, właśnie tam stawia swoje pierwsze kroki związane z tą technologią (począwszy od porad jak zacząć, po dobór odpowiedniego oprogramowania i sprzętu, aż na samym wydruku kończąc). A teraz wróćmy do głównego tematu dzisiejszego artykułu.
Thingiverse Developer Program – cel przedsięwzięcia
Głównym celem powołania programu jest chęć wspólnej pracy nad tworzeniem nowych funkcjonalności oraz usług opartych na technologiach druku i skanu 3D. Uczestnictwo w programie daje niebywałą okazję współtworzenia i nadawania przyszłego kształtu i biegu całej branży 3D. Co więcej, mogą z niego korzystać osoby, które nawet nie posiadają własnej drukarki. Uczestnictwo w programie daje dostęp do wielu zaprzyjaźnionych firm, które (za niewielką opłatą) zajmą się wydrukowaniem, czego tylko sobie życzysz.
Bezsprzecznie, współpraca oraz dzielenie się swoim know-how stanowi o wielkiej sile tej społeczności.
Korzystaj z cudzej pracy, ale i dziel się swoją wiedzą z innymi
API (w odnalezieniu definicji skrótu pomoże Wam nieoceniony wujek Google) udostępnione w ramach programu pozwala na tworzenie aplikacji dla różnych platform, w tym smartfonów i tabletów, a także ich bezpośrednie publikowanie pośród wszystkich członków społeczności. Dzięki czemu twórcy mogą otrzymać szybką opinię o ich pracy oraz zyskać kilka ciekawych wskazówek dotyczących ulepszenia swoich rozwiązań.
Można do woli korzystać z pracy innych developerów, ale warto też dać im coś od siebie.
Żeby nie było za kolorowo
Część użytkowników bardzo ceni swój trud wniesiony do społeczności. Dlatego też, z myślą o bardziej wymagających, stworzono opcję odpłatnego udostępniania swojej pracy. No cóż, nie wszystko może być przecież za darmo.
Źródło: http://www.makerbot.com/