Nowa wersja oprogramowania Voxelizer 1.2.0 dostępna od dziś!

Nowa wersja oprogramowania Voxelizer 1.2.0 dostępna od dziś!

Zaledwie 5 miesięcy temu pisaliśmy o wersji oprogramowania Voxelizer 1.0, który wspiera niskobudżetowy druk 3D w medycynie. Ten krótki czas wystarczył specjalistom z firmy Zmorph aby zaskoczyć nową, ulepszoną wersją Voxelizera 1.2.0, której najważniejsze cechy przedstawimy w artykule poniżej. Nową wersję można pobrać ze strony producenta od dzisiaj.

Nowatorskie oprogramowanie firmy Zmorph rozwija się coraz szybciej. Voxelizer, bo tak nazywa się soft o którym mowa, jest szeroko dostępnym programem open-source’owym dostosowanym do pracy z drukarkami 3D jedno- i dwugłowicowymi, wykorzystującymi różne rodzaje ekstruderów, np. do ciasta, ceramiki czy też frezarki CNC. Większość dostępnego oprogramowania dla technologii druku przestrzennego w modelowaniu wykorzystuje geometrię opartą na trójkątach (np. pliki STL, OBJ), natomiast Voxelizer pracuje na małych sześcianach lub atomach, tzw. voxelach (trójwymiarowych pikselach). Ponadto program umożliwia konwersję tradycyjnych plików STL na voxele i generowanie gkodów w innowacyjny sposób

Najważniejsze cechy Voxelizera 1.2.0?

  • multimateriałowość, która oznacza, że dany model może składać się z 2 różnych materiałów (lub kolorów). Możemy zdecydować która głowica ekstrudera będzie drukować dany fragment

2015-02-26 11_35_12-Voxelizer 1.2.0 - preview 7

  •   każdy model w scenie może mieć także inne parametry druku, np. inne wypełnienie lub wysokość warstwy

2015-02-26 15_14_59-Voxelizer 1.2.0

  • możliwość dokonania operacji logicznych na obiektach (np. odejmowanie i dodawanie do siebie obiektów)
  • filtry objętościowe- dzięki nim możemy pogrubiać obiekty oraz wygładzać ich powierzchnię (tzw. wygładzanie Gaussa)

2015-02-26 15_16_55-Voxelizer 1.2.0

  • opcja zagęszczania siatek voxeli- pozwala zdecydować o rozmiarze pojedynczego voxela, co w praktyce oznacza, że nasz wydruk będzie jeszcze precyzyjniejszy

  • power raft – to podkładka modelu, która sprawia, że nie oderwie się on od stołu w trakcie drukowania, ale łatwiej odejmiemy ją z już wydrukowanego modelu

Ostatnią, nie mniej interesującą cechą nowego oprogramowania jest fakt, że jest w pełni zintegrowany z portalem Design Futures. Można z niego importować lub też eksportować modele w formacie stl, gcode lub VDB (voxele).

Program można bezpłatnie pobrać ze strony Voxelizer od dzisiaj. Pomocne mogą okazać się także tutoriale tam zamieszczone. Voxelizer jest obsługiwany przez systemy Windows i Mac.

2015-01-23 17_20_18-Voxelizer 1.1.1

Co o nowej wersji Voxelizera 1.2.0 mówi Przemek Jaworski, CEO Zmorph? Poprosiliśmy go o kilka słów komentarza:

RF: Jaka jest Twoim zdaniem najważniejsza cecha nowego Voxelizera?

PJ: Bardzo proste i intuicyjne przypisywanie materiału do różnych obiektów. W ten sposób możemy decydować którym materiałem drukować uzupełniające się części, lub łatwo definiować materiał podporowy. Poza tym są też w pakiecie narzędzi filtry przestrzenne, które umożliwiają pogrubianie lub odchudzanie modeli, lub też ich wyostrzanie tudzież rozmywanie. 

RF: Czy fakt pojawienia się funkcji filtrów objętościowych można odczytywać jako ewoluowanie Voxelizera w stronę edytora graficznego?

PJ: Tak, dokładnie, i taki też jest nasz cel – stworzenie czegoś w rodzaju 'Photoshopa 3D’, do trójwymiarowej edycji obiektów w podobny sposób w jaki robimy to z obrazkami. Filtry działają bardzo ciekawie, można sobie je przypisywać swobodnie i nakładać na każdy dowolny obiekt na scenie 3d. Za ich pomocą wkrótce będzie można też generować mikrostruktury, czyli nakładać na duże obiekty wzór przestrzenny w trzech wymiarach, który pozostawi obiekt w podobnej zewnętrznej formie geometrycznej, ale zużyje do jego wydrukowania np. 20% materiału. To ma duże znaczenie przy drukowaniu sporych obiektów.

RF: Jaki będzie dalszy kierunek rozwoju oprogramowania? 

PJ: Definitywnie będzie to druk wielomateriałowy, na razie z użyciem dwóch ekstruderów, choć w przyszłości może i więcej 🙂
bardzo fascynuje mnie również temat skanowania 3d oraz pracy z użyciem pięciu osi – to też jest jednym z naszych celów. Ale generalnie – chcę, żeby Voxelizer stał się programem do kreatywnej pracy, z łatwym do nauczenia się interfejsem, i możliwością szybkiego połączenia się z drukarką i wydrukowania naszego projektu.

RF: Dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu promującego Voxelizer 1.2.0:

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Milena Piskorz

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


2 thoughts on “Nowa wersja oprogramowania Voxelizer 1.2.0 dostępna od dziś!

Komentowanie jest wyłączone.