Nowa metoda druku 3D baterii litowo – jonowych

Nowa metoda druku 3D baterii litowo – jonowych

Baterie litowo – jonowe zasilają niemal wszystko – od smartfonów i tabletów po e-papierosy i samochody elektryczne. Do tej pory producenci musieli projektować swoje urządzenia w zakresie standardowych rozmiarów, co ogranicza możliwości projektowania. W celu zniesienia ograniczeń, naukowcy pod kierunkiem Christophera Reyesa i Benjamina Wileya, opracowali nową metodę druku 3D baterii litowo-jonowych w praktycznie dowolnym kształcie.

Większość dostępnych na rynku baterii litowo-jonowych ma kształt prostokątny lub cylindryczny. Teoretycznie technologie druku 3D mogą drukować całe urządzenie, w tym baterię oraz elementy konstrukcyjne i elektroniczne, w niemal dowolnym kształcie. Jednak problemem, który stał na drodze do całkowicie drukowanych 3D baterii litowo-jonowych, jest to, że stosowane polimery, takie jak PLA, nie są przewodnikami jonowymi. Naukowcy chcieli znaleźć sposób na wydrukowanie kompletnych akumulatorów litowo-jonowych przy użyciu budżetowych i powszechnie dostępnych drukarek 3D w technologii FFF/FDM.

Zobacz także: Technologie wspomagające, które pozwalają śledzić sposób w jaki ludzie z nich korzystają

Nowa metoda druku 3D baterii litowo - jonowych

Nowa metoda druku 3D baterii litowo - jonowych 1

Zobacz także: Razor Maker, nowa koncepcja pozwalająca na personalizację uchwytów do maszynki do golenia od Gillette

Aby zwiększyć przewodnictwo jonowe PLA, naukowcy wypełnili je roztworem elektrolitu. Ponadto wprowadzili odpowiednio grafen lub wielościenne nanorurki węglowe do anody lub katody, aby poprawić przewodność elektryczną akumulatora. Aby zademonstrować potencjał baterii, naukowcy wydrukowali 3D bransoletkę LED ze zintegrowaną baterią litowo-jonową. Bateria może zasilać zieloną diodę LED przez około 60 sekund.

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.