Nowa drukarka 3D do betonu, która może wydrukować bungalow w 8 godzin

Nowa drukarka 3D do betonu, która może wydrukować bungalow w 8 godzin

Hiszpański startup 3D opracował nowy system konstrukcyjny, który powinien wskazać drogę do trójwymiarowej architektury drukowanej. Drukarka 3D, Be More 3D do betonu, zbudowała niedawno jeden z pierwszych w Hiszpanii domów wydrukowanych w 3D.

Według firmy, urządzenie zostało zaprojektowane do druku bungalowów 3D w zaledwie 15 godzin i może pracować jeszcze szybciej, jeśli ustawienia zostaną zmienione. Ukończenie całego budynku – jak twierdzą – jest możliwe nawet w ciągu 8 godzin. Wydajna maszyna znacząco zredukuje zanieczyszczenia i obniży koszty budowy do 35 procent, umożliwiając budowę domu za 55 000 £.

Hiszpański startup opracował betonową drukarkę 3D, która może wydrukować bungalow w 8 godzin

Wcześniej pisaliśmy już na łamach portalu o wielu różnych drukowanych betonowych systemach 3D. Azjatyckie firmy Siam Cement 3D i WinSun są od dawna dwoma głównymi graczami w tej branży, tworząc różnego rodzaju rozbudowane struktury i imponujące budynki. Ponieważ jednak projekty budowlane zwykle muszą być realizowane w określonym miejscu, a wielkość większości drukarek 3D tego typu jest znacząca – ograniczona mobilność i problemy z transportem uniemożliwiły całkowicie przejęcie technologii przez przemysł budowlany. Firmy starają się rozwiązać ten problem – na przykład holenderska firma CyBe, opracowała drukarkę 3D, która może poruszać się po gąsienicach, ułatwiając przemieszczanie się. Millebot z Florydy stworzył ostatnio ogromną drukarkę 3D, która została zaprojektowana tak, aby mieściła się w kontenerze transportowym, w celu łatwego transportu konstrukcji.

Hiszpański startup opracował drukarkę 3D do betonu, która może wydrukować bungalow w 8 godzin

 

Betonowy system druku 3D firmy Be More 3D jest zatem daleki od wyjątkowości lub nowości w świecie druku 3D, ale z pewnością wydaje się być jednym z najszybszych i najbardziej wydajnych systemów opracowanych do tej pory.

Betonowa drukarka 3D ma dyszę, która wytłacza beton, rozkładając go warstwa po warstwie, aż do ostatecznego ukształtowania budynku. Technika ta oznacza, że ​​cały budynek może być zbudowany z betonu bez potrzeby deskowania. Znacznie ogranicza to czas produkcji i koszty pracy, i tak system taki jak Be More 3D może budować domy tak szybko i tanio. Obecnie betonowa drukarka 3D Be More 3D może budować tylko bungalowy o powierzchni około 24 metrów kwadratowych, ale przyszłe prace powinny ostatecznie umożliwić drukowanie wielopoziomowych struktur.

Hiszpański startup opracował drukarkę 3D do betonu, która może wydrukować bungalow w 8 godzin 1

Drukarka 3D jest obecnie wykorzystywana do budowy siedmiu domków, każdy z salonem, jadalnią i łazienką, zlokalizowanych w mieście Cuenca, w prowincji Kastylia-Mancha w Hiszpanii. Be More 3D spodziewa się kolejnych zamówień na projekty budowlane w przyszłym roku z Ameryki Południowej, a także z Dalekiego Wschodu.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders,comNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.