NERA: Pierwszy na świecie, w pełni drukowany 3D i funkcjonalny, elektryczny motocykl [VIDEO]

NERA: Pierwszy na świecie, w pełni drukowany 3D i funkcjonalny, elektryczny motocykl [VIDEO]

Firma NOWLAB wraz z producentem drukarek 3D, BigRep, opracowali pierwszy na świecie, w pełni drukowany i funkcjonalny, elektryczny motocykl 3D, NERA. Zaprojektowana przez Marco Mattia Cristofori i Maximiliana Sedlaka, futurystyczna Nera została zbudowana z zaledwie 15 części. Wszystkie części z wyłączeniem podzespołów elektrycznych, zostały wydrukowane 3D, w tym opony, obręcze, rama, widły i siedzenie.

Wśród wielu innowacji przedstawionych w NERA są między innymi bezpowietrzne opony z dostosowanym bieżnikiem; lekka romboidalna felga, elastyczne zderzaki (zamiast zawieszenia) i silnik elektryczny ze specjalnie zaprojektowaną obudową.

Zobacz także: BigRep testuje pierwszą, drukowaną 3D i bezpowietrzną oponę rowerową

Zobacz także: Unikatowa felga drukowana 3D od BigRep

NERA: Pierwszy na świecie w pełni drukowany 3D i funkcjonalny elektryczny motocykl NERA: Pierwszy na świecie w pełni drukowany 3D i funkcjonalny elektryczny motocykl 1

„Te ekscytujące prototypy demonstrują nie tylko bezprecedensową wydajność wielkoskalowej technologii druku 3D FFF „- powiedział Stephan Beyer, dyrektor generalny BigRep GmbH. „Podkreślają również naszą wyjątkową zdolność jako innowatora i lidera na rynku, który wprowadzi najnowocześniejsze technologie od projektu do rzeczywistości, dostarczając wartości dodanej dla naszych klientów przemysłowych.”
NERA: Pierwszy na świecie w pełni drukowany 3D i funkcjonalny elektryczny motocykl 3

Od reflektorów do tylnych świateł, NERA mierzy 190 cm i jest wysoka na 90 cm. Wydrukowane 3D części motocykla zostały wykonane przy użyciu wielkoformatowych drukarek 3D FDM firmy BigRep, wykorzystując różne materiały, w tym PLA, Pro FLEX, elastyczny materiał na bazie TPU i filament klasy inżynieryjnej, ProHT. Choć jest to w pełni funkcjonalny prototyp, BigRep potwierdził, że został stworzony tylko do celów eksploracji projektowej i niestety nie trafi na ulice miast w najbliższej przyszłości.

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.