Naukowiec stworzył drukarkę 3D do żywności, która jednocześnie może ją gotować

Naukowiec stworzył drukarkę 3D do żywności, która jednocześnie może ją gotować

Naukowiec Jonathan Blutinger z Columbia University, stworzył drukarkę 3D do żywności, która jednocześnie gotuje potrawę za pomocą lasera. Do tej pory większość drukowanych 3D artykułów żywnościowych wymagało obróbki termicznej. Pomysłodawca uważa, że procesy te można ze sobą połączyć.

Urządzenie zaprojektowane przez Blutingera, działa prawie tak samo, jak każda inna drukarka do żywności 3D, wytłaczając pastę złożoną ze zmieszanych składników, takich jak np. ziemniaki, ryż, owoce czy warzywa. Laser odbija się od dwóch serwosterowanych luster, które kierują wiązkę na drukowane 3D potrawy.

Zobacz także: Start up Jet Eat, testuje drukowane 3D, wegańskie steki

Naukowiec stworzył drukarkę 3D do żywności, która jednocześnie może ją gotować

 

„Możemy już gotować jedzenie za pomocą laserów i możemy drukować 3D żywność, więc następnym logicznym krokiem jest połączenie obu tych procesów.”

Zobacz także: Perfect Day – wegańskie mleko, które powstaje z udziałem biodrukarki 3D

Celem naukowca jest tworzenie cyfrowych receptur, które można łatwo skonfigurować i udostępnić. Swój pomysł, komentuje w taki sposób: „Jeśli spróbujesz posiłku i polubisz go, możesz po prostu pobrać i wysłać go znajomemu, który może go natychmiast wypróbować. To tak, jakby mieć osobistego szefa kuchni, który potrafi idealnie odtworzyć każdy posiłek.”

Naukowiec stworzył drukarkę 3D do żywności, która jednocześnie może ją gotować 1

Posiadanie „cyfrowego, osobistego szefa kuchni” ma wiele zalet, ponieważ urządzenie może tworzyć spersonalizowane posiłki i diety, spełniające określone wytyczne, dotyczące składników odżywczych. „Każdy ma  własny gust i ograniczenia dietetyczne, więc kiedy wprowadzasz podejście oparte na danych, możesz indywidualnie dostosować posiłek do potrzeb żywieniowych. Z uwagi na to, że drukarka 3D ma jednocześnie wiedzę o składnikach, może łączyć je w wyjątkowy sposób i dostosowywać je do Twoich potrzeb biometrycznych i odżywczych. ”

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.