Naukowcy wykorzystują chrząstkę krokodyla i druk 3D do leczenia urazów stawów

Naukowcy wykorzystują chrząstkę krokodyla i druk 3D do leczenia urazów stawów

Naukowcy z Central Queensland University korzystają z technologii biodruku 3D oraz chrząstki krokodyla w celu opracowania nowego sposobu leczenia zapalenia stawów i uszkodzeń stawów.

Wraz z zespołem naukowców z CQ University, Dr Strappe pracuje nad procesem, który wyodrębnia czynniki wzrostu z chrząstki krokodyla i usuwa białka, które wyzwalają odpowiedź immunologiczną u ludzi. W przeciwieństwie do innych typów tkanek, chrząstka nie ma dopływu krwi. Z tego powodu urazowe uszkodzenie stawu, w szczególności kolana, może pozostawić pęknięcie lub dziurę pomiędzy łączącą się kością, a uszkodzona chrząstka potrzebuje dużo czasu, aby się wyleczyć.

Zobacz także: Materialise podjął się projektu wydruku 3D mamuta w skali 1:1

Naukowcy wykorzystują chrząstkę krokodyla i druk 3D do leczenia urazów stawów biodrukarka 3D bioprinting druk 3D w badaniach

Zobacz także: Urządzenie oparte na sztucznej inteligencji może identyfikować obiekty z prędkością światła

Po dodaniu fragmentu chrząstki do dojrzałych komórek macierzystych, drukarka 3D jest wykorzystywana do bio-druku 3D eksplantatów chrząstki, które mogą być ostatecznie wstrzyknięte do uszkodzonych ludzkich stawów, aby wypełnić dziurę.

Naukowcy wykorzystują chrząstkę krokodyla i druk 3D do leczenia urazów stawów biodrukarka 3D bioprinting druk 3D w badaniach 1

„Dzięki drukowi 3D możemy naśladować ten otwór lub lukę, tak,  że potencjalnie chirurg ortopeda może wypełnić tę lukę, w celu naprawy stawu. Szukamy długotrwałej naprawy chrząstki, aby ludzie mogli wrócić do pracy i uprawiać sport znacznie szybciej, nie mając długotrwałych skutków zapalenia stawów.” – powiedział dr Strappe.

Naukowcy wykorzystują chrząstkę krokodyla i druk 3D do leczenia urazów stawów biodrukarka 3D bioprinting druk 3D w badaniach 2

Badania Dr Strappe zainspirowane zostały badaniem CSIRO, przeprowadzonym ok. 10 lat temu, które uszeregowało poziomy proteoglikanów w chrząstce wielu różnych gatunków. Krokodyle znalazły się na szczycie listy, ponieważ krokodyl ma bardzo duże stawy, więc potrzebuje dużo chrząstki, aby utrzymać ten ruch. Chrząstka wokół klatki piersiowej krokodyla jest najcenniejszą częścią dla badaczy, ponieważ jest szczególnie bogata w proteoglikany.

Naukowcy wykorzystują chrząstkę krokodyla i druk 3D do leczenia urazów stawów biodrukarka 3D bioprinting druk 3D w badaniach 3

Chrząstka pochodzi z pobliskiej farmy krokodyli Koorana, która produkuje skóry na eksport do włoskich domów mody i mięsa na rynek australijski. Produktem odpadowym jest chrząstka. Koncentrując się na zerowej marży, przedstawiciel Koorana Crocodile Farm powiedział, że związek farmy z Dr Strappe przynosi obopólne korzyści.

Zespół badawczy koncentruje się obecnie na utrzymaniu finansowania projektu i wzbudza zainteresowanie wśród firm z sektora biotechnologii, które mogłyby potencjalnie opracować i wprowadzić na rynek tę technologię.

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.