Amerykańscy naukowcy testują ceramiczne implanty 3D

Amerykańscy naukowcy testują ceramiczne implanty 3D

Naukowcy z New York University opracowali drukowane 3D, ceramiczne implanty, które z powodzeniem doprowadziły do ​​odbudowy kości u zwierząt laboratoryjnych.

Opisane w Journal of Tissue Engineering i Regenerative Medicine implanty działają jako bioaktywne rusztowania. Chirurdzy i naukowcy z NYU School of Medicine i NYU College of Dentistry twierdzą, że ich wszczepione rusztowania były naturalnie wchłaniane przez ciała badanych zwierząt. Zespół badawczy ma nadzieję, że technologia ta będzie przydatna dla pacjentów z wadami układu kostnego.

Zobacz także: Naukowcy opracowali rusztowania kostne z dodatkiem kurkumy

Zobacz także: Holenderski ośrodek urazowy drukuje 3D modele złamań kości, by usprawnić proces leczenia

Nowe urządzenia ceramiczne wykonane są z beta-fosforanu trójwapniowego, związku składającego się z tych samych substancji chemicznych, które znajdują się w naturalnej kości, co sprawia, że ​​implanty są resorbowalne. Jednym z kluczy do szybkiego wzrostu kości rodzimej jest powłoka dipirydamolu, rozcieńczalnika krwi, aby przyspieszyć tworzenie kości o ponad 50 procent. Dypirydamol przyciąga również komórki macierzyste kości, które pobudzają tworzenie odżywczych naczyń krwionośnych i szpiku kostnego w nowo wyrośniętej kości. Zdaniem naukowców, te miękkie tkanki nadają szkieletowej kości taką samą elastyczność jak naturalna kość.

Naukowcy testują ceramiczne implanty 3D druk 3D w badaniach druk 3d w medycynie DRUK 3D W MEDYCYNIE I STOMATOLOGII implanty

Do tej pory badacze przetestowali implanty w wadach kostnych czaszek myszy i kończyn królika. Okazało się, że około 77% każdego rusztowania zostało wchłonięte przez zwierzęta sześć miesięcy po implantacji. Zauważyli również, że nowa kość wyrosła na strukturalne wsporniki rusztowania, które następnie rozpuszczają się. Niektóre skany TK w miejscach implantacji prawie nie wykazały obecności beta-fosforanu trójwapniowego. Kolejne testy obciążeniowe wykazały również, że nowa kość ma taką samą wytrzymałość jak oryginalna, nieuszkodzona kość.

W przyszłości zespół naukowców planuje przetestować rusztowania także na większych zwierzętach.

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.