Naukowcy z New York University opracowali drukowane 3D, ceramiczne implanty, które z powodzeniem doprowadziły do odbudowy kości u zwierząt laboratoryjnych.
Opisane w Journal of Tissue Engineering i Regenerative Medicine implanty działają jako bioaktywne rusztowania. Chirurdzy i naukowcy z NYU School of Medicine i NYU College of Dentistry twierdzą, że ich wszczepione rusztowania były naturalnie wchłaniane przez ciała badanych zwierząt. Zespół badawczy ma nadzieję, że technologia ta będzie przydatna dla pacjentów z wadami układu kostnego.
Zobacz także: Naukowcy opracowali rusztowania kostne z dodatkiem kurkumy
Zobacz także: Holenderski ośrodek urazowy drukuje 3D modele złamań kości, by usprawnić proces leczenia
Nowe urządzenia ceramiczne wykonane są z beta-fosforanu trójwapniowego, związku składającego się z tych samych substancji chemicznych, które znajdują się w naturalnej kości, co sprawia, że implanty są resorbowalne. Jednym z kluczy do szybkiego wzrostu kości rodzimej jest powłoka dipirydamolu, rozcieńczalnika krwi, aby przyspieszyć tworzenie kości o ponad 50 procent. Dypirydamol przyciąga również komórki macierzyste kości, które pobudzają tworzenie odżywczych naczyń krwionośnych i szpiku kostnego w nowo wyrośniętej kości. Zdaniem naukowców, te miękkie tkanki nadają szkieletowej kości taką samą elastyczność jak naturalna kość.
Do tej pory badacze przetestowali implanty w wadach kostnych czaszek myszy i kończyn królika. Okazało się, że około 77% każdego rusztowania zostało wchłonięte przez zwierzęta sześć miesięcy po implantacji. Zauważyli również, że nowa kość wyrosła na strukturalne wsporniki rusztowania, które następnie rozpuszczają się. Niektóre skany TK w miejscach implantacji prawie nie wykazały obecności beta-fosforanu trójwapniowego. Kolejne testy obciążeniowe wykazały również, że nowa kość ma taką samą wytrzymałość jak oryginalna, nieuszkodzona kość.
W przyszłości zespół naukowców planuje przetestować rusztowania także na większych zwierzętach.
Źródło: 3ders.org