Naukowcy odkrywają sposoby śledzenia wydrukowanych pistoletów 3D dzięki PrinTracker

Naukowcy odkrywają sposoby śledzenia wydrukowanych pistoletów 3D dzięki PrinTracker

Badacze z Uniwersytetu w Buffalo donoszą, że znaleźli metodę, która pomoże organom ścigania i agencjom wywiadowczym śledzić pochodzenie pistoletów drukowanych 3D. Pomóc im w tym ma technologia o nazwie „PrinTracker”.

Powszechnie stosowane drukarki 3D w technologii osadzania topionego materiału (FDM/FFF) wytwarzają obiekty za pomocą dyszy, która porusza się tam i z powrotem, układając stopiony materiał termoplastyczny w warstwy jedna po drugiej. Wewnątrz każdej z tych warstw znajdują się drobne „zmarszczki”. Mają one mieć dokładną i jednolitą szerokość, która jest mniejsza niż jeden milimetr. W rzeczywistości jednak są one zwykle niższe o 5 do 10 procent, ze względu na różnice między różnymi modelami drukarek 3D, rozmiarami dysz i innymi czynnikami. Kierowany przez prof. Wenyao Xu zespół z nowojorskiego uniwersytetu w Buffalo ustalił, że te niedoskonałości tworzą „odcisk palca”, który jest unikalny dla każdej drukarki 3D.

Zobacz także: Facebook banuje strony udostępniające pliki do broni drukowanej 3D

Naukowcy odkrywają sposoby śledzenia wydrukowanych pistoletów 3D dzięki PrinTracker 2

Swoje badania naukowcy rozpoczęli od 10 drukarek pracujących w technologii FDM i czterech drukarek stereolitograficznych – te ostatnie wykorzystują lasery do utwardzania ciekłej żywicy, ale nadal pozostawiają charakterystyczne wzorce. Wszystkie 14 drukarek zostały wykorzystane do produkcji kluczy (do drzwi). Po ich zeskanowaniu w celu przeanalizowania wzorców wypełnienia, klucze te można dopasować do drukarki 3D, która je wydrukowała. Współczynnik dokładności wyniósł 99,8 procent. Test powtórzono, wykorzystując te same drukarki 3D po 10 miesiącach użytkowania, i współczynnik dokładności – mimo, że nieco spadł – nadal dawał imponujący wynik 92 procent, gdy klucze zostały umyślnie uszkodzone w celu zatracenia ich wzorów.

Zobacz także: Skazano mężczyznę za posiadanie kastetu drukowanego 3D

Naukowcy odkrywają sposoby śledzenia wydrukowanych pistoletów 3D dzięki PrinTracker 1

„Udowodniliśmy, że PrinTracker to skuteczny, solidny i niezawodny sposób, dzięki któremu organy ścigania, a także firmy zainteresowane własnością intelektualną, mogą śledzić pochodzenie towarów drukowanych 3D” – mówi Xu.

Naukowcy odkrywają sposoby śledzenia wydrukowanych pistoletów 3D dzięki PrinTracker

Jednak regulacja broni, która nie jest tradycyjnie produkowana, nie będzie łatwa. Śledzenie wydrukowanych pistoletów 3D wymagałoby zarejestrowania wszystkich sprzedanych drukarek 3D i informacji o tym, kto je kupi. Ich „odciski palców” musiałyby być przechowywane w rządowej bazie danych. Zakładając, że tylko 79 milionów cywilnych pistoletów jest rzeczywiście zarejestrowanych, co stanowi zaledwie 9% wszystkich podejrzanych rodzajów broni, może minąć trochę czasu, zanim metoda zespołu badawczego może zostać wdrożona.

System identyfikacji PrinTracker, jest prezentowany w tym tygodniu w Toronto na konferencji Association for Computing Machinery na temat bezpieczeństwa komputerów i komunikacji.

 

Źródło: newatlas.com ; 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.