Naukowcy opracowali system CAD, oparty na VR i druku 3D. Robotyczne ramię drukuje 3D w trakcie projektowania

Naukowcy opracowali system CAD, oparty na VR i druku 3D. Robotyczne ramię drukuje 3D w trakcie projektowania

Zespół naukowców opracował RoMA, interaktywny system produkcyjny, który wykorzystuje rzeczywistość wirtualną do modelowania 3D obiektu, podczas gdy automatyczne ramię drukujące 3D, jednocześnie buduje projekt.

Wraz z rozwojem produkcji addytywnej ( Additive Manufacturing, AM ) i wirtualnej rzeczywistości ( VR ) tak zwana czwarta rewolucja przemysłowa staje się faktem. Na przykład w ciągu ostatniego roku środowisko VR stało się intrygującym narzędziem do modelowania CAD, umożliwiając projektantom wprowadzanie zmian i innowacji w wirtualnej przestrzeni 3D.

Zespół naukowców opracował ostatnio interaktywną technikę wytwarzania, która łączy w sobie VR, CAD, druk 3D i robotykę. Robotic Modeling Assistant (RoMA) to system, który pozwala użytkownikom projektować modele 3D w środowisku VR, jednocześnie wykorzystując robotyczną drukarkę 3D, która symultanicznie generuje projekt w czasie rzeczywistym. Ten system VR-AR-AM pozwala również drukować 3D na istniejących obiektach.

Researchers Combine VR, CAD, and 3D Printing to Create the Robotic Modeling Assistant AR druk 3D Lego modelowanie 3d Oculus Rift oprogramowanie projektanci i druk 3d projektowanie szybkie prototypowanie VR wirtualna rzeczywistość 1

Koncepcja polega na noszeniu przez projektanta zestawu Oculus Rift VR z kamerą zamontowaną z przodu, co skutecznie umożliwia korzystanie z funkcji AR. Przed użytkownikiem znajduje się obrotowa platforma, która umożliwia drukowanie obiektu 3D za pomocą robotycznej drukarki 3D.

Na końcu artykułu znajdziesz opracowanie przygotowane przez twórców w formacie PDF.

RoMA: Projektowanie w VR i czasie rzeczywistym.

Zespół składa się z naukowców z Cornell University, MIT CSAIL, University of Central Florida i Hasso Plattner Institute w Niemczech. Ich celem jest wyeliminowanie czasu oczekiwania, który upływa między utworzeniem projektu 3D w komputerze a fizycznym prototypem. Projekt ten nie tylko pozwala szybko przenieść pomysły do sfery fizycznej, ale także pokazuje, że można drukować 3D na obiektach lub nawet wokół nich.

Researchers Combine VR, CAD, and 3D Printing to Create the Robotic Modeling Assistant AR druk 3D Lego modelowanie 3d Oculus Rift oprogramowanie projektanci i druk 3d projektowanie szybkie prototypowanie VR wirtualna rzeczywistość 2

W pracy badawczej zespół pokazuje, jak z powodzeniem zaprojektowali i wydrukowali podstawkę/postument dla zabawkowego odrzutowca. „Zeskanowali” go w super szybki sposób i nadrukowali na nim za pomocą robotycznego ramienia, a także wydrukowali w 3D siatkową strukturę wokół budowali z klocków LEGO.

Researchers Combine VR, CAD, and 3D Printing to Create the Robotic Modeling Assistant AR druk 3D Lego modelowanie 3d Oculus Rift oprogramowanie projektanci i druk 3d projektowanie szybkie prototypowanie VR wirtualna rzeczywistość

RoMA działa zgodnie z określonymi wytycznymi, które zapewniają bezpieczeństwo użytkownika. Na przykład, jeśli użytkownik dotknie platformy drukowania 3D, ramię robota wycofa się na bezpieczną pozycję. Ponadto ramię robota jest zaprogramowane tak, aby pozostawało w swoim obszarze roboczym, eliminując potencjalne niebezpieczeństwo dla projektanta używającego VR. A jeśli użytkownik przypadkiem wejdzie w obszar roboczy druku 3D, kontroler na ręku operatora wibruje jako ostrzeżenie.

Chociaż koncepcja wciąż znajduje się na wstępnym etapie rozwoju, istnieje ogromny potencjał tkwiący w takim systemie. W tej chwili RoMA może drukować wyłącznie siatki modeli w 3D, ale kto wie, jak ten pomysł rozwinie się dalej.

RoMA: Interactive Fabrication with Augmented Reality and a Robotic 3D Printer Huaishu Peng, Jimmy Briggs, Cheng-Yao Wang, Kevin Guo, Joseph Kider, Stefanie Mueller, Patrick Baudisch, François Guimbretière

Download / Pobierz

Autor: Łukasz Brandt

Źródło: all3dp comPasjonat nowoczesnych technologii i myśli twórczej. Projektant form przemysłowych i eksperymentator.