NASA wysyła dzieci w kosmos dzięki drukarkom 3D

NASA wysyła dzieci w kosmos dzięki drukarkom 3D

NASA, mając olbrzymie fundusze i prowadząc skomplikowane programy badawcze, wydaje się raczej hermetyczną instytucją zdominowaną przez mądrali w białych kitlach, ewentualnie, jak na instytucję o wojskowym rodowodzie przystało, przez ważniaków w mundurach. Tymczasem ktoś wysoko postawiony wpadł na pomysł wychowania sobie przyszłego grona astronautów i pasjonatów kosmosu już w przedszkolu, a narzędziem kosmicznej indoktrynacji stały się drukarki 3D.

Z kuchni w kosmos

Mówi się o tym raczej w ramach ciekawostek, ale największe umysły łamią sobie głowy nad najprostszymi czynnościami, które w kosmosie stają się nagle wielkim problemem. O pomoc poproszono więc najbardziej kreatywną grupę społecznych. Nie żadnych, pożal się boże, artystów, żadnych mistrzów Start-upów, tylko całą czeredę dzieciaków i nastolatków, którym NASA zaproponowała konkurs z banalnie prostym zadaniem. Wystarczyło zaprojektować „niejadalne przedmioty związane z jedzeniem”, które można by było drukować w technologii 3D. Powstawały więc tysiące projektów noży, talerzy, a nawet mniej lub bardziej oryginalnych pojemników i elementów kosmicznych upraw roślin jadalnych.

Da się prościej? Da się!

Zamiast wyszczególniać nie wiadomo ile dziwnych wymagań, NASA wydała jedno proste polecenie: zaprojektujcie to, co waszym zdaniem będzie potrzebne w kosmosie w 2050 roku. Sam projekt jest inspirowany wyraźnie Star Trekiem i choć niestety nie ma opcji, żeby drukarka reagowała na polecenia głosowe, wszystko idzie w dobrym kierunku. Sam konkurs ochrzczono zresztą samoobjasniająca nazwą Star Trek Replicator Challenge, nagrody też są kosmiczne i na pewno wielu dorosłych z zazdrości zazgrzyta zębami, bo zamiast iPadów czy notebooków najlepsi projektanci zwiedzą najciekawsze miejsca związane z programem kosmicznym.
Najwyraźniej druk 3D ma potencjał większy, niż się mogło wydawać i komuś prawdopodobnie pozwoli dosięgnąć gwiazd, zat…
… przepraszam, coś mnie ugryzło w rękę, jakiś komar albo inna pchła. No właśnie, à propos pcheł jeszcze… Albo nie, to w następnym numerze. Okazuje się bowiem, że są sprawy znacznie bardziej trywialne, przy których drukarki 3D będą miały równie kosmiczne znaczenie.

NASA wysyła dzieci w kosmos dzięki drukarkom 3D dzieci NASA NASA i druk 3D star trek 1

źródło: 3Ders

Autor: Robert W.Portal o druku 3D i Wirtualnej rzeczywistości