Nano Dimension przedstawia Dragonfly 2020

Nano Dimension przedstawia Dragonfly 2020

Mimo że z pewnością nie przykuwają uwagi na skalę taką, z jaką robią to tradycyjne drukarki 3D, to w tych, którym marzą się ułatwienia w tworzeniu obwodów drukowanych, budzą jednak sporo emocji. Mowa tu o drukarkach skonstruowanych z myślą o produkcji płytek PCB. Ich rynek nie jest największy, więc tym bardziej powinien cieszyć fakt, że zaledwie przed kilkoma tygodniami światło dzienne ujrzał kolejny model.

Sprawcą zamieszania jest izraelska firma Nano Dimension, która w połowie kwietnia br. zaprezentowała w Tel-Avivie swój najnowszy produkt – drukarkę Dragonfly 2020.

Członkowie Nano Dimension ze zwoim najmłodszym
Jej powstanie to ukłon w stronę tych, którzy bez PCB nie wyobrażają sobie życia.

„Naszym celem jest sprawienie by tworzenie skomplikowanych i zaawansowanych obwodów drukowanych stało się szybsze i łatwiejsze. Dlatego stworzyliśmy drukarkę 3D do PCB oraz bazujące na nanotechnologii tusze, które to produkty dedykujemy przede wszystkim ekspertom w dziedzinie drukowania obwodów” – mówi jeden z przedstawicieli firmy.

Dragonfly 2020
W swojej pracy drukarka wykorzystuje zaawansowaną technologię podobną do tej, którą spotykamy w starych, dobrych drukarkach atramentowych, co w połączeniu z przewodzącym nano-tuszem ma jej pozwolić tworzyć najbardziej rozwinięte płytki PCB na rynku. Wprawdzie zaprezentowany na targach w Tel-Avivie egzemplarz jest tylko prototypem, ale firma zapewnia, że jego komercyjna produkcja ruszy już w 2016 roku.

Wydrukowana płytka PCB
Dragonfly jest w stanie drukować wielopoziomowe obwody elektryczne zawierające ponad dziesięć warstw. I to wszystko w niecałą godzinę. Nano Dimension jako jedyni posiadają patent na wykorzystanie nanocząsteczek srebra, które zostały opracowane przez profesora Shlomo Magdassi, eksperta w dziedzinie nanotechnologii, pracownika naukowego uniwersytetu w Jerozolimie.

Dzięki wbudowanemu oprogramowaniu drukarka jest w stanie przerobić pliki Gerber (standardowy format plików, używany przy obwodach drukowanych) w pełni funkcjonalne prototypy płyt PCB. Oszczędza to wiele czasu i pieniędzy na etapie projektowania, a później już w trakcie samej produkcji.

Nano - atrament

„Nasza drukarka PCB jest wysoce dokładną i wszechstronną maszyną do tworzenia wielopoziomowych obwodów drukowanych. Innowacyjny hardware, wyspecjalizowany do pracy z nano-tuszem i nowatorskim oprogramowaniem tworzy nowe możliwości przy wszelkiego rodzajach pracach badawczo-rozwojowych.

Źródło: www.3ders.org

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala