Najlepszy sposób gromadzenia wody na pustyni? Chrząszcz, kaktus i trawa!

Najlepszy sposób gromadzenia wody na pustyni? Chrząszcz, kaktus i trawa!

Dla ponad 40% populacji, woda jest w ograniczonej podaży. Oczywiście na pustyni nie moglibyśmy bez niej przetrwać, jednak wielu innym, żyjącym na niej stworzeniom udaje się to. W jaki sposób? Odpowiedzi na to pytanie szukają naukowcy z Ohio State University.

Badacze z Ohio State University wydrukowali 3D obiekty, umożliwiające ekstrakcję wody z powietrza na pustyni. Ten sam zespół odkrył również, które kształty i tekstury zapewniają najlepsze warunki dla maksymalnych zbiorów wody. Okazuje się, że najlepiej z tym zadaniem radzą sobie chrząszcz, kaktus i trawa. W ciągu dnia temperatura na pustyni jest bardzo wysoka, natomiast w nocy, aż do wczesnego poranka, gwałtownie spada, czasem przynosząc gęstą mgłę. Ta mgła jest odpowiedzialna za nawilżanie większości pustynnych roślin i zwierząt.

Zobacz także: Bioniczne grzyby pokryte cyjanobakteriami drukowanymi 3D, które wytwarzają bioprąd

Najlepszy sposób gromadzenia wody na pustyni? Chrząszcz, kaktus i trawa!

Zobacz także: Hydrophytes – interaktywne, futurystyczne rośliny wodne 4D [VIDEO]

U chrząszczy pustynnych hydrofilowe guzki na skorupie kierują kropelki wody z powrotem do jamy ustnej. W przypadku kaktusów, krople wody tworzą się na małych kolcach a ze względu na ich stożkowaty kształt, przemieszczają się w dół do podstawy, w której są pochłaniane. W trawie kropelki wody są alternatywnie kierowane do korzeni przez rowki na długich liściach. Na uniwersytecie w Ohio każdy z tych systemów ekstrakcji wody został odtworzony za pomocą drukarki 3D na tabliczkach i umieszczony w nawilżaczu w celu zasymulowania pustynnej mgły na małą skalę.

Najlepszy sposób gromadzenia wody na pustyni? Chrząszcz, kaktus i trawa! 1

Ostatecznie badacze mają nadzieję, że będą w stanie stworzyć duże sieci takich struktur, umożliwiając gromadzenie dużych ilości wody z powietrza, by dostarczać ją potrzebującym. Profesor Bharat Bhushan, jeden z dwóch autorów tego badania, podsumował: „Zaopatrzenie w wodę jest sprawą kluczową, szczególnie dla ludzi z najbardziej suchych części świata”.

„Wykorzystując technologie inspirowane biologią, możemy pomóc w rozwiązaniu problemu zapewnienia czystej wody ludziom na całym świecie, w jak najbardziej skuteczny sposób”.

Projektowanie bio -inspirowanych powierzchni do zbierania wody z mgły zostało opublikowane w Philosophical Transactions of the Royal Society. Ich współautorami są Dev Gurera i Bharat Bhushan.

 

Źródło: 3dprintingindustry.com; defenders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.