Na Madagaskarze i Togo uruchomiono program testowy, zakładający dostawę protez 3D

Na Madagaskarze i Togo uruchomiono program testowy, zakładający dostawę protez 3D

Firma Humanity & Inclusion (HI) uruchomiła program testowy na Madagaskarze i Togo, który wykorzystuje skanowanie i drukowanie 3D w celu zapewnienia niedrogich protez.

Technologia druku 3D testowana na Madagaskarze i Togo przez HI, dawniej Handicap International, umożliwia szybsze produkowanie zindywidualizowanych urządzeń i docieranie do większej liczby pacjentów. Technologia ta jest wykorzystywana do wykonywania indywidualnie dopasowanych protez i podpórek ortopedycznych, które kompensują brak kończyny, deformację lub porażenie.

Zobacz także: Proteza drukowana 3D, która ma chronić pacjentów przed infekcjami jamy ustnej

W wielu krajach o niskich i średnich dochodach, tylko 5 do 15 procent osób, które potrzebują protezy lub ortezy, są w tanie ją otrzymać. Ponadto na odległych lub niebezpiecznych obszarach wyspecjalizowani pracownicy służby zdrowia mogą być nieliczni, a materiały drogie.

Zobacz także: ClearCaps używa druku 3D do produkcji aparatów nakładkowych

HI jest częścią Impact 3D, ambitnego projektu finansowanego przez Belgian Development Agency, wspieranego przez 700 000 euro (816 000 USD) finansowania z Belgijskiej Agencji Rozwoju. Impact 3D działa od listopada zeszłego roku w Togo, Mali i Nigrze, gdzie 100 pacjentów dostaje za darmo gotowe urządzenia 3D. A pięćdziesiąt ze stu pacjentów, znajduje się w Togo.

Na Madagaskarze i Togo uruchomiono program testowy, zakładający dostawę protez 3D

Proces obejmuje mały, lekki skaner 3D, który tworzy cyfrowy model amputowanej kończyny. Skan 3D można następnie wykorzystać do stworzenia cyfrowej formy zgodnie z potrzebami pacjenta za pomocą oprogramowania do modelowania 3D. Projekt jest następnie wysyłany do drukarki 3D, która wykonuje z tworzywa termoplastycznego specjalnie dobraną nasadę do kształtu amputowanej kończyny pacjenta.

Badanie obejmuje tylko 19 uczestników, ale wyniki wydają się obiecujące. „To dobry wybór”, powiedziała Miriel, menedżer w Impact 3D. „Jest to jeden z niewielu krajów w Afryce Zachodniej, który ma dobrą strukturę do opieki ortopedycznej.” Oczekuje się, że faza testowa zakończy się przed końcem roku, a po niej nastąpi długa ocena sukcesów i problemów, kosztów i korzyści.”- dodała.

Mamy nadzieję, że jeśli testy zakończą się sukcesem, koszt urządzeń ortopedycznych 3D spadnie dramatycznie, a kraje o niskich i średnich dochodach skorzystają z tego rozwiązania. Projekt przebiega we współpracy z Uniwersytetem Strathclyde, ProsFit Technologies i Proteor SAS.

 

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.