Inżynierowie z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie (VŠB -TUO) w Czechach stworzyli pierwszą hulajnogę drukowaną 3D z bioniczną ramą ze stali nierdzewnej we współpracy z brytyjskim producentem Renishaw.
Hulajnogę zaprojektowano w Protolab, laboratorium druku 3D na terenie uniwersytetu, VŠB, a częściowo została sfinansowana przez agencję technologii w Republice Czeskiej w ramach projektu PRE SEED VŠB – Technical University of Ostrava Fund. Według lidera zespołu Protolab, Marka Pagaca, ich prototyp jest znacznie lżejszy, niż gdyby był wykonany tradycyjną metodą. Hulajnoga waży 3,5 funta i ma pustą ramę składającą się z czterech części. „Oprócz oszczędności materiału, części te są lekkie i puste, a największy nacisk kładziemy na atrakcyjny wygląd i jej sportowy charakter” – dodał Pagac.
Zobacz także: BigRep testuje pierwszą, drukowaną 3D i bezpowietrzną oponę rowerową
Uniwersytet pracował nad tym projektem z firmą Renishaw, która w zeszłym roku pożyczyła im drukarkę 3D. Rama została zaprojektowana w czterech częściach, a następnie wydrukowana 3D w metalu. Części zostały następnie zespawane ze sobą tradycyjnymi metodami.
Zobacz także: NERA: Pierwszy na świecie, w pełni drukowany 3D i funkcjonalny, elektryczny motocykl [VIDEO]
„Chcieliśmy zrobić coś, co nie zostało wcześniej zrealizowane. Ponadto hulajnogi przeżywają obecnie ożywienie, wiele osób jeździ na nich, co było dla nas atrakcyjne”- mówi Petr Štefek z firmy Protolab, który pracował jako mentor zespołu.
Obecnie zespół VŠB -TUO pracuje nad hulajnogą drugiej generacji, w której można wydrukować 3D ramę w jednym kawałku, zmniejszając koszty spawania i czas produkcji. Mają nadzieję zaprezentować ją na Międzynarodowych Targach Inżynieryjnych w Brnie w październiku 2019.
Źródło: 3ders.org