Muzeum w pudełku czyli dziedzictwo kulturowe w 3D

Muzeum w pudełku czyli dziedzictwo kulturowe w 3D

Dziedzictwo kulturowe to rozbudowane pojęcie. Niektórzy ludzie widzą je jedynie w wielkich muzeach, w których możesz spędzić dnie chodząc pomiędzy rzeźbami i malowidłami. Inni spostrzegają je w przekazywanych z pokolenia na pokolenie drobiazgach, których wartość jest jednak bardziej sentymentalna niż historyczna. Dla jeszcze innych jest to coś niematerialnego, jak np. zwyczaje społeczne. Czy istota dziedzictwa kulturowego zostaje zachowana, gdy mamy do czynienia jedynie z repliką? Czy też potrzebujemy do tego oryginałów?

Nad znaczeniem spuścizny kulturowej postanowiła pochylić się brytyjska firma projektowa Good, Form & Spectacle. W tym celu poświęciła kilka miesięcy swojej pracy interesującemu projektowi o nazwie Museum in a Box ( Muzeum w pudełku). W czym rzecz?

Małe muzeum

Aby odkryć, jaką wartość i znaczenie dla społeczeństwa mają eksponaty muzealne oraz dowiedzieć się, jak przebiega proces ich zbierania, autorzy projektu postanowili wykorzystać technologię druku 3D. I tak przy pomocy skanera i drukarki 3D odwzorowanych zostało 10 eksponatów z kolekcji British Museum, a wśród nich m.in.:
• Budda Hesheng
• Buddyjska bogini Tara
• Stopa kolosa
• Kroczący lew
• Figura azteckiego boga Xochipilli
• Bogini Hathor
• Hoa Hakananai’a
• Kamień z Rosetty
Wydrukowane eksponaty
Fotogrametria w połączeniu z drukiem 3D pozwoliła nam stworzyć miniaturowe reprodukcje, które mogą posłużyć jako klucz do odkrycia większej ilości informacji na temat historycznego motywu” – powiedział jeden z twórców projektu.

Budda Hesheng
Co dalej, zapytacie. Wymyślili, wydrukowali i co? Na szczęście team z Good, Form & Spectacle poszedł o krok dalej. Istotą projektu Muzeum w pudełku jest bowiem jego rozpowszechnienie. Wydrukowane w 3D obiekty mogą stać się świetnym sprawdzianem charakteru interakcji człowiek – dzieło sztuki, a więc w szerszym ujęciu człowiek – dziedzictwo kulturowe.

Stopa kolosa
Dlatego Good, Form & Spectacle postanowili stworzyć tytułowe Muzeum w pudełku sensu stricto.

Pomysł polega na tworzeniu pudełek wypełnionych eksponatami z całego świata. Każde z nich pełne będzie replik związanych z motywem interesującym zamawiającego. Dosłownie myślimy o paczkach owiniętych papierem z związanych sznurkiem, w których odbiorcy znajdą swój własny kawałek dziedzictwa kulturowego, aby móc z nim obcować na co dzień – mówi przedstawiciel Good, Form & Spectacle.

Muzeum w pudełku

Muzeum w pudełku ma zatem trafić pod strzechy. Twórcy chcieliby żeby projektem zainteresowały się szkoły, terapeuci, osoby ociemniałe, wykładowcy historii sztuki itp. Czy tak się stanie? Jeśli przeszkodą nie staną się koszty (możliwość obcowania z miniaturowym dziedzictwem kulturowym ma kosztować 350 funtów), szanse są spore.

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Maciej Combrzyński-Nogala
One thought on “Muzeum w pudełku czyli dziedzictwo kulturowe w 3D

Komentowanie jest wyłączone.